Peynir altı suyu tozu kullanımının kefir yoğurdunun özellikleri üzerine etkisi
The effect of whey powder using on kefir yogurt properties
  1. Tez No: 482414
  2. Yazar: MUSTAFA KADİR ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GÜZELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada farklı oranlarda yağsız süttozu ve demineralize peyniraltı suyu tozu kullanılarak üretilen kefir yoğurtları 21 gün boyunca 4±1ºC'de depolanmıştır. Kefir yoğurtlarında farklı oranlarda demineralize peyniraltı suyu tozu kullanımının ve depolamanın kimyasal, fiziksel, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kefir yoğurtlarının; titrasyon asitliği, asetaldehit, su tutma kapasitesi, serum ayrılması, viskozite, penetrometre değerleri ve kıvam (kaşıkla), toplam kabul edilebilirlik özellikleri üzerinde farklı oranlarda süttozu ve demineralize peyniraltı suyu tozu kullanımının etkilerinin önemli düzeyde olduğu tespit edilirken (p0.05). Depolama süresi kefir yoğurtlarının pH, asetaldehit, serum ayrılması, viskozite, penetrometre, L* değeri, toplam aerobik mezofilik bakteri ve toplam maya sayısını istatistiksel açıdan önemli derecede etkilerken (p0.05). Duyusal özelliklere göre en çok beğenilen kefir yoğurdu % 1 demineralize peyniraltı suyu tozu ve % 2 süttozu kullanılarak üretilen kefir yoğurdu olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, kefir yogurts produced by using different propotions of skim milk powder and demineralized whey powder were stored for 21 days at 4±1ºC. The effects of using different propotions of demineralized whey powder and storage on chemical, physical, sensory and microbiological properties were investigated in kefir yogurts. According to obtained results; while the effects of using different proportions of demineralized whey powder were found significant (p0.05) on dry matter, fat, protein, lactose, ash, pH, tyrosin, total volatile fatty acids, colour values, appearance, consistency (in mouth), odor, taste and microbiological properties of kefir yogurts. Storage time affected statistically significant effects (p0.05) on titration acidity, tyrosine, water holding capacity, total volatile fatty acids, a*, b* values, sensory properties and total lactic acid bacteria count of kefir yogurts. As sensory properties; the most desired kefir yogurt was confirmed as kefir yogurts produced by using 1 % demineralized whey powder and 2% milk powder by panelists.