İskenderun Demir-Çelik Fabrikası haddehane tufallerinin briketlenmesi
Iskenderun Iron and Steel Factory mill scale briquetting
  1. Tez No: 482417
  2. Yazar: RAHİLE İYİDİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma İskenderun Demir-Çelik Fabrikası Haddehane tufallerinden elde edilen briketlerin standart test sonuçlarını ve briketleme deneylerini kapsamaktadır. Deneylerde, ısıl işlem sıcaklığı ve süresi, nem içeriği, presleme basıncı ve bağlayıcı miktarının briketlerin mekanik dayanımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Briketlerin dayanımları ile ilgili bilgiler elde etmek için briketlerin eksenel(axial) ve merkezkaç(radial) dayanım testleri yapılmıştır. Deneysel çalışmaların sonucuna göre briketlenen numunelerin optimum tane boyutu ve nem miktarı sırasıyla -3,15 mm ve %4'tür. Briketleme basıncı 30 Mpa olduğunda en iyi mekanik dayanıma ulaşıldı. Optimum bağlayıcı miktarı, ısıl işlem süresi ve sıcaklığı sırası ile %6, 40 dk ve 600 °C'dir.
Özet (Çeviri)
This study covers briquetting experiments and the standard test results of the briquettes obtained from İSDEMİR mill scale. In the experiments, effects of binder content, heat treatment period, temperature and particle size on mechanical strength of the briquettes were investigated. Axial and radial strenth tests were conducted in order to find out information related to durability of the briquettes.. As a result of the experimental studies, optimum particle size and moisture content of the sample briquetted, were found as – 3,15 mm and %4 respectively. The best mechanical strength was achieved when the briquetting pressure was 30 Mpa briquette surface. The optimum binder content was %6, heat treatment period and temperature were 40 min and 600 °C respectively