Molecular genetic analysis in hazelnut (Corylus avellana)
Fındıkta (Corylus avellana) moleküler genetik analizler
- Tez No: 482475
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ DOĞANLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Avrupa, Anadolu ve ABD'yi de içeren dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen Avrupa fındığı (Corylus avellana L.), yüksek mineral, oleik asit, amino asit ve fenolik bileşik içeriği ve hoş lezzeti nedeniyle ekonomik açıdan önemli bir fındık ürünüdür. Bu çalışmada, hem Sloven hem de Türk fındığının moleküler genetik çeşitliliği ve populasyon yapısı incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Sloven ulusal fındık koleksiyonundan 54 yabani aksesyonun ve 48 çeşidin genetik çeşitliliği ve populasyon yapısı çoğaltılmış fragment uzunluğu polimorfizmi (AFLP) ve basit dizi tekrarı (SSR) işaretleyicileri kullanılarak incelenmiştir. Aksesyonlar ayrıca on meyve ve yedi çekirdek özelliği açısından karakterize edilmiştir ve bazı yabani aksesyonların ıslah potansiyeline sahip olduğu gösterildi. 64 fındık çeşidinden ve yabani aksesyonlardan oluşan bir ilişkilendirme haritası paneli, meyve ve çekirdek kalite özellikleri açısından önemli farklılıklara sahiptir. Morfolojik ve moleküler veriler, özellikleri kontrol eden markörleri tanımlamak için ilişkilendirilmiştir. Toplamda 49 SSR markörü, meyve ve çekirdek özellikleriyle anlamlı derecede bulunmuştur [P
Özet (Çeviri)
European hazelnut (Corylus avellana L.), cultivated in several areas of the world including Europe, Anatolia, and the USA, is an economically important nut crop due to its high mineral, oleic acid, amino acid, and phenolic compound content and pleasant flavor. This study examined molecular genetic diversity and population structure of both Slovenian and Turkish hazelnuts. In the first part of the work, genetic diversity of 54 wild accessions and 48 cultivars from the Slovenian national hazelnut collection was determined using amplified fragment length polymorphism (AFLP) and simple sequence repeat (SSR) markers. The accessions were also characterized for ten nut and seven kernel traits and some wild accessions were shown to have breeding potential. An association mapping panel composed of 64 hazelnut cultivars and wild accessions had considerable variation for the nut and kernel quality traits. Morphological and molecular data were associated to identify markers controlling the traits. In all, 49 SSR markers were significantly associated with nut and kernel traits [P < 0.0001 and LD value (r2) = 0.15–0.50]. This work is the first use of association mapping in hazelnut and has identified molecular markers associated with important quality parameters in this important nut crop. In the second part of the work, 402 Turkish hazelnut accessions were screened with 30 SSR markers. The data obtained from this screen allowed selection of a national core collection of hazelnut. This core collection represents a maximum of genetic diversity in a minimum number of individuals. Turkish cultivar 'Tombul' was sequenced using next generation sequencing technology and new SSR markers were developed. It was found that seven SSR markers were sufficient to discriminate Turkish hazelnut cultivars from each other. This study provides molecular information for marker-assisted selection in hazelnut and gives new insight to discover the genetic potential of hazelnut germplasm.