Artvin'de yayılış gösteren fındık ağaçlarına zarar veren afit türlerinin tespiti ve moleküler karakterizasyonu
Identification and molecular characterization of aphid species damaging hazelnut trees distributed in Artvin
  1. Tez No: 997739
  2. Yazar: DİDEM TUNALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYAL AKYILDIRIM BEĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Ziraat, Biology, Zoology, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Artvin'deki fındık (Corylus avellana) ağaçlarında görülen afit türlerinin belirlenmesi ve moleküler düzeyde karakterizasyonunu amaçlamnmıştır. Borçka, Kemalpaşa, Arhavi ve Hopa ilçelerinde yürütülen arazi çalışmalarında Myzocallis coryli (Goeze, 1778) türünün tüm bölgelerde düşük yoğunlukta (1–5 birey) bulunduğu ve ekonomik zarar eşiğinin oldukça altında kaldığı tespit edilmiştir. Neighbour Joining (NJ), Maximum Likelihood (ML) ve Bayesian Inference (BI) analizleri kullanılarak yapılan moleküler analizlerde, elde edilen ağaç topolojilerinin birbirleriyle uyumlu olduğu ve türler arasındaki ayrımın net biçimde yapıldığı görülmüştür. Türkiye'nin farklı ilçelerinden toplanan M. coryli bireyleri, GenBank veri tabanındaki referans sekanslarla birlikte ML analizine dâhil edilmiştir. Hopa, Arhavi ve Kemalpaşa örnekleri, referans dizilerle yüksek bootstrap desteği (%99) altında aynı klad içinde kümelenmiş, bu durum örneklerin morfolojik tanımlamalarla uyumlu biçimde M. coryli türüne ait olduğunu doğrulamıştır. Ayrıca üç popülasyonun birbirine yakın konumlanması, Türkiye'de tür içi genetik varyasyonun düşük olduğunu göstermektedir. Myzocallis cinsine ait kladın yüksek bootstrap değeri ile desteklenmesi, bu grubun monofiletik bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Artvin'deki afit popülasyonlarının fındık üretimi açısından düşük risk oluşturduğu, ancak olası popülasyon artışlarına karşı düzenli izleme çalışmalarının sürdürülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify aphid species on hazelnut (Corylus avellana) trees in Artvin and then to characterize them at the molecular level. Field surveys conducted in the districts of Borçka, Kemalpaşa, Arhavi, and Hopa revealed that the species Myzocallis coryli was present in all regions at low densities (1–5 individuals), remaining well below the economic damage threshold. Molecular analyses using Neighbour Joining (NJ), Maximum Likelihood (ML), and Bayesian Inference (BI) methods demonstrated that the resulting tree topologies were consistent with one another and that species-level distinctions were clearly resolved. Individuals of Myzocallis coryli collected from different districts in Türkiye were included in the ML analysis together with reference sequences obtained from the GenBank database. Samples from Hopa, Arhavi, and Kemalpaşa clustered within the same clade as the reference sequences with high bootstrap support (99%), confirming that the specimens belong to the species M. coryli in accordance with morphological identifications. The close proximity of the three populations also indicates low intraspecific genetic variation among Turkish populations. The strong bootstrap support for the Myzocallis clade further confirms that this group represents a monophyletic lineage. In conclusion, aphid populations in Artvin were found to pose a low risk to hazelnut production; however, continued monitoring is recommended to prevent potential damage associated with future population increases.