Design and implementation of a new clustering method for homogeneous wireless sensor network
Kablosuz sensör ağı için yeni bir komple yöntemin tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 482510
  2. Yazar: HAITHAM SHIAIBTH CHASIB CHASIB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YURIY ALYEKSYEYENKOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, kablosuz sensör ağında enerji tasarrufu için yeni senaryo uyguladık. 100 (m) * 100 (m) alanda 100 sensör kullandık [1]. Tüm sensörlerin enerjileri aynıdır ve her sensör için enerji değeri 0.5 Jule'dur. Aslında, homojen sensörler kullandık. Baz istasyonu, merkezin ortasında kurulmuştur. Tüm sensörler aynı bilgiye sahiptir. Tüm sensörü 10.000 m2'lik kare alana yerleştirdik. Tüm sensörler bu bölgeye rastgele dağıtılan olarak konuşlandırılır. Varsayılan olarak alanın merkezinde baz istasyonu kuruyoruz. Ayrıca, sonuçları düşük enerji uyarlamalı kümeleme hiyerarşisi (LEACH) ve istikrarlı seçim protokolü (SEP) ile karşılaştırdık. Bu iki yöntem homojen ve heterojen sensörlere sahiptir. Aslında bu tezde tüm alanı 3 bölge olarak bölmüştük. Bu bölgeler farklı iletişim türüne sahiptir ve verilerin aktarılması, aktarım için farklı yöntemler kullanmaktadır. Sonuçta gösterildiği gibi, önerilen yöntemin diğer yöntemlerden daha iyi performansı vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we implemented new scenario for saving the energy in wireless sensor network. We used 100 sensor in 100 (m) *100 (m) area [1]. All sensors have the same energy, and the value of energy for each sensor is 0.5 Jule. Actually, we used homogeneous sensors. The base station is setup in center of area. All sensors have the same information. We deployed all sensors in a square area with the 10,000m2. All sensors are deployed as randomly distributed to this area. We setup base station at the center of the area by default. Also, we compared the result with low energy adaptive clustering hierarchy (LEACH) and the stable election protocol (SEP). These two methods have homogeneous and heterogeneous sensors. Actually, in this thesis, we divided the all area as 3 regions. These regions have a different type of communication, and the transferring of the data uses different methods for transferring. As shown in the result the proposed method has good performance than the other methods.