Analysis of factors influencing the success of project management among construction companies in Iraq
Irak'taki inşaat şirketleri arasında proje yönetiminin başarısını etkileyen faktörlerin analizi
- Tez No: 482520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN UMUT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Başarılı projeler dört temel noktaya dayanmaktadır, bu noktalar maliyet, zaman, kalite ve güvenliktir. Proje paydaşları (yüklenici, sahip ve danışman) sözleşmede şart koşulan maliyet-zaman çerçevesinde en iyi özellikleri ve performansı elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bir projenin başarısını veya başarısızlığını belirlemek için ana ölçütler haline gelmiş bir grup kriter ve alt kriterler bulunmaktadır. Bu araştırma da bu kriterler göz önünde bulundurmuş ve aralarında ikili karşılaştırmalar yapılmıştır. Saha araştırması Iraklı inşaat sektörü katılımcıları ile gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması ışığında ve teorik çalışma kriterlerine dayanılarak, araştırma aşağıdaki hususları içermektedir: 1. İnşaat projelerinin başarısını etkileyen ana kriterlerin (maliyet, zaman, kalite ve güvenlik) tanımlanması. Elde edilen sonuçlar maliyet kriterinin diğerlerine oranla en önemli kriter olduğunu göstermiştir. 2. İnşaat projelerinin değerlendirilmesini etkileyen alt kriterlerin (maliyet, zaman, kalite ve güvenlik) tanımlanması. 3. Ana kriterlere dayanılarak yapılacak değerlendirme sonucunda en iyi şirketin seçilmesi. Araştırma, inşaat projeleri uygulamalarında en iyi şirketin seçilmesi için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi sonuçları doğrultusunda elde edilen sonuçlar ve önerileri içermektedir. Araştırma gelecekte yapılacak diğer araştırmalar için birkaç öneri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Successful projects depend on four fundamental points which are cost, time, quality and safety. The project stakeholders (contractor, owner, and consultant) aim to achieve best specifications and performance within the cost-time frame stipulated in the contract. There is a group of main criteria and sub-criteria which become major measures to determine the success or failure of a project. this research took into account these criteria and a pairwise comparison between them. Field survey was performed with construction sector participants from Iraq. In light of the field study analysis and depending on the criteria of the theoretical study, the research included: 1. Identification of the main criteria (cost, time, quality and safety) affecting the success of the construction projects. The results show that the main cost criteria is the most important criteria from the others. 2. Identification of the sub-criteria (cost, time, quality and safety) influencing the evaluation of construction projects. 3. Selection of the best company through its assessment depend on main criteria (cost, time, quality and safety). The research included conclusions and recommendations according to the results of the scientific methods such as the Analytic Hierarchy Process (AHP) method, Especially for choosing the best company in implementing the construction projects. The research included a few suggestions for future research.