Digitalization in construction claim management
İnşaat hak talebi yönetiminde dijitalleşme
- Tez No: 931138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde inşaat projelerinin giderek artan karmaşık yapısı, hak taleplerinin sayısında ve çeşitliliğinde de önemli bir artışa yol açmıştır. Proje boyunca yaşanan gecikmeler, maliyet artışları, sözleşmeye dayalı uyuşmazlıklar, değişiklik talepleri, projenin kaynaklarını ciddi şekilde tüketmekte olup, hak talebi yönetimini, inşaat yönetiminde kritik bir konu haline getirmiştir. Geleneksel hak talebi yönetim yöntemleri, genellikle zaman alıcı, yüksek maliyetli ve insani hatalara açık süreçlerdir. Öte yandan, dokümantasyon, kilit personel değişiklikleri, hasar yönetiminde deneyimli ve uzman personel eksikliği ve hak talebi ile ilgili hususların sistem içerisinde görselleştirilmesi ihtiyacı gibi faktörler nedeniyle hak talebi yönetimi süreçleri sıklıkla yavaşlamakta ve daha maliyetli hale gelmektedir. Bu sorunlar, sıklıkla hak taleplerinin tahkime veya mahkeme süreçlerine taşınmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda, dijitalleşmenin hak talebi yönetimi süreçlerine entegrasyonu, kaynakların daha etkin kullanılması, süreçlerin hızlanması ve hata oranlarının azaltılması açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Teknolojik gelişmelerin, bu zorlukları aşmak için sunduğu çözümler hak talebi yönetiminin dijitalleşmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Ancak hak talebi yönetiminin dijitalleştirilmesi, nispeten yeni bir konudur ve inşaat projesi yaşam döngüsündeki diğer konularla karşılaştırıldığında hala yeterince araştırılmamaktadır. Bu alanla ilgilenen araştırmacılar ve uygulayıcılar konuya her geçen gün ilgilerini artırsalar da, gerek kullanılan dijital teknolojilerin, gerek inşaat projelerinin katmanlı yapısından kaynaklı hak talebi yönetimi konularının çeşitliliği konu ile ilgili verileri dağınık bir hale getirmiştir. Bu araştırmanın amacı, inşaat hak talebi yönetiminin dijitalleşmesi ve uygulamaları konusunda, alandaki araştırmacıların ve uygulayıcıların karşılaştığı belirsizlikleri gidermek, kafa karışıklığını azaltmak ve yeterince benimsenemeyen bu konuyla ilgili açık ve anlaşılır bir rehber sunmaktır. Bu tezde, dijitalleşmenin inşaat hak talebi yönetimine sunacağı potansiyel katkıları incelenerek, bilgisayar destekli yönetim sistemleri, BIM (Yapı Bilgi Modellemesi), blok zinciri ve yapay zeka gibi teknolojilerin kullanım potansiyelleri değerlendirilmiştir. Araştırma, inşaat sektöründe hak talebi yönetimi konusunda bu teknolojilerin benimsenmesini artırmak amacıyla, yapılan çalışmalardaki mevcut sınırlamaları, araştırmaya ve iyileştirmeye açık noktaları göz önüne sunmuştur. Bu araştırma, 1992 ve 2024 yılları arasında, inşaat hak talebi yönetiminin dijitalleşmesi konusunda yapılan çalışmalar için sistematik bir metodoloji aracılığıyla analitik ve eleştirel bir inceleme sunarak, araştırma alanında bir referans kaynağı işlevi görmesi bakımından özgün bir katkı sağlamaktadır. Bibliyometrik ve tematik analiz yöntemleri kullanarak, inşaat hak taleplerinin yönetim uygulamalarının dijitalleşmesine yönelik devam eden araştırma çabalarına dair net bir yol haritası sunmaktadır. Bu amaçla oluşturulan sistem metodolojisinde, Scopus ve Web of Science gibi akademik veri tabanları taranmış ve toplam 42 adet araştırma kategorize edilerek incelenmiştir. Daha sonra her araştırmanın ana çıktıları, konuya katkıları, eksiklikleri ve sınırları belirlenmiştir. Çalışmaların bibliyometrik analizini yapmak, konu hakkında yapılan araştırmaların son durumunu (state of the art) belirlemek amacıyla literatür sınıflandırılmış, yıllık yayın eğilimleri, ülke dağılımları, yayın türleri, veri kaynakları, araştırma konuları, anahtar kelimeler, alıntılar ve çalışmaların ana çıktıları analiz edilmiştir. Ek olarak, araştırma yollarını aralarındaki ilişkiyi görselleştirmek amacıyla araştırmaların ana hatları ve yapılan bütün araştırmalar kronolojik olarak düzenlenmiş ve ilişkilendirilmiştir. Son olarak inşaat hak talebi yönetiminin dijitalleşmesi konusundaki araştırma alanları ve gelecekteki araştırma yollarını gösteren bir takım sonuçlar ortaya konulmuştur. Bilgisayarların, 1990'lı yıllardan itibaren hayatımızda aktif bir rol oynamaya başlamasıyla, inşaat projelerinin yönetiminde de önemli bir araç haline geldikleri görülmektedir. Bu değişim, yalnızca geleneksel inşaat uygulamalarını değiştirmekle kalmayıp, inşaat projelerinin yönetimini de doğrudan etkilemektedir. Özellikle inşaat hak taleplerinin yönetimi, projelerin başarısını etkileyen kritik bir faktör olarak öne çıkmaktadır. İnşaat projelerinde sıklıkla karşılaşılan hak talebi yönetimi, ciddi mali kaynakları tüketen bir süreçtir. Gecikmeler, süre uzatımları, tasarım hataları, sözleşme ihlalleri kapsam değişiklikleri ve değişiklik emirleri hak taleplerinin başlıca nedenleri arasındadır. İnşaat projelerinin boyut ve karmaşıklık açısından büyümeye devam etmesiyle birlikte, hak taleplerinin geleneksel yöntemlerle yönetim faaliyetlerinin, maliyetli ve zaman alıcı doğası, bu faaliyetleri denetleyen kilit personeldeki değişimlerin yarattığı aksaklıklar ve mahkeme süreçlerinin uzun süreli olması, hak taleplerinin yönetim sürecini giderek daha karmaşık hale getirmektedir. İnşaat sektöründe kâr marjlarının daralması ve proje karmaşıklığının artmasıyla birlikte, projelerin kaynaklarının önemli bir kısmını tüketen hak taleplerinin sayısındaki ve karmaşıklığındaki artış, inşaat hak talebi yönetiminin dijitalleşmesini araştırmacılar için ilgi çekici bir konu haline getirmiştir. Teknolojinin durağan değil, sürekli gelişen bir yapıya sahip olması nedeniyle, her yeni geliştirilen dijital aracın hak taleplerinin yönetimine katkısının incelenmesi süreci devam etmektedir. Araştırmacılar, çeşitli dijital teknolojilerin hak talebi yönetimine entegrasyonunun bu zorlukları azaltabileceğini savunmuşlardır. Örneğin, BIM hak taleplerinin belgelenmesini, görselleştirilmesini ve analiz edilmesini kolaylaştırırken; blok zinciri teknolojisi, projeye dair verilerin daha şeffaf ve güvenilir bir şekilde saklanmasını sağlamaktadır. Yapay zeka uygulamaları ise, CBR (Vaka Tabanlı Çıkarsama), RBR (Kural Tabanlı Çıkarsama) yöntemleriyle sektörde hak talebi yapacak personelleri eğiterek, onlara hak talebi sürecinde yol göstererek hak talebi yönetimi sürecini daha etkin bir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle 2020'den sonra, araştırmacıların ilgisinin giderek yapay zekanın bir alt kümesi olan makine öğrenimine doğru kaymaya başladığı görülmüştür. Makine öğrenim algoritmalarından faydalanarak geliştirilen hem kavramsal hem de prototip modellerde, araştırmacılar öncelikle talep yönetimini doğrudan ele almak yerine anlaşmazlıkların oluşumunu veya sonuçlarını tahmin etmeye odaklanmıştır. Çabaları, potansiyel anlaşmazlık sorunlarını veya sonuçlarını öngörerek anlaşmazlık çözümü için makine öğrenme tekniklerinden yararlanmaya adanmıştır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tanımlamalar, araştırmanın amaç ve hedefleri, kapsamı, katkıları, sınırlamaları ve tezin organizasyonu ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu araştırmanın genel olarak gerçekleştirdiği ana hedefler şunlardır: (1) Her araştırmanın inşaat hak talebi yönetiminin dijitalleşmesi ile ilgili iyileştirme ve geliştirme yaklaşımları, veri kaynakları, yöntemleri, kullanılan dijital araçları, katkıları, boşlukları ve sınırlamaları analiz edilmiştir. (2) Araştırmanın ana hattı tespit edilmiştir. (3) Bu alandaki araştırmaların aralarındaki ilişkilerin görselleştirmek amacıyla bibliyometrik araştırma haritaları oluşturulmuş ve kronolojik sırayla listelenmiştir. (4) İnşaat hak talebi yönetiminin dijitalleşmesi konusundaki araştırmaların durumları, eksiklikleri belirlenmiş ve gelecekteki olası araştırmalara ışık tutulmaya çalışılmıştır. (5) Sonuç olarak, inşaat hak talebi yönetiminin dijitalleşmesinde (1) dijital araçlar, (2) BIM, (3) blokzinciri ve (4) yapay zeka kullanımı olarak dört ana araştırma alanı belirlenmiş ve bu dört araştırma alanı için geliştirilen araştırma yol haritası bu çalışmanın ana katkısı olmuştur. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde yapılan literatür araştırması yer almaktadır. İnşaat projelerinde hak talebi yönetimi, bilgisayar destekli hak talebi yönetimi konularına yer verilmiş ve yapılan araştırmaların katkılarından bahsedilmiştir. Ayrıca literatürdeki boşluk tespit edilerek tezin amacı ortaya konmuştur. Üçüncü bölüm olan metodoloji bölümünde, kullanılan metodoloji ve seçilen makalelerin nasıl ve neden seçildiklerine dair açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümü analiz ve sonuçlar kısmıdır. Bu bölümün ilk alt bölümünde konu adına yapılmış çalışmalar, kullanılan ortak anahtar kelimeler, yıllık yayın trendi, yayınlanan dergi dağılımı, ortak yazarlık ve demografik dağılım, atıf sayıları, araştırmaların bilgi kaynağı ve ana çıktıları başlıkları altında analiz edilerek değerlendirilmiştir. Gelişme seviyesi alt başlığı altında çalışmalar, ana araştırma çıktılarına göre (1) öncül çalışmalar ve genel görüşler, (2) kavramsal/teorik modeller, (2) deneysel/prototip modeller olmak üzere, üç ana gruba ayrılmış ve kullanılan dijital araca göre kategorize edilip değerlendirilmiştir. Üçüncü alt başlıkta yapılan çalışmalar konu edindikleri dijital teknolojiye göre sınıflandırılmış ve aralarındaki ilişkileri ortaya koyacak şekilde araştırma yol haritaları oluşturulmuştur. Bilgisayar tabanlı yönetim sistemleri ve diğer dijital araçları konu edinen araştırmacılar, başta gecikmeler, verimlilik ve değişiklik emirleri gibi hak taleplerine ilişkin sorunlara çözümler arayarak, bu araçların söz konusu zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğine dair teorik çerçeveler geliştirmişlerdir. Araştırmacılar tarafından sunulan modellerde ağırlıklı olarak BIM ve eklentilerine odaklandığı görülmüştür. Bu ilgi, BIM'in proje ile ilgili neredeyse tüm verilerin farklı seviyelerde girişine olanak tanıması ve özellikleri ile eklentilerinin doküman kontrol sistemleriyle sorunsuz bir şekilde entegre edilebilmesi yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, araştırmacıların süre uzatımları, gecikme analizleri ve değişiklik emirleri gibi hak taleplerine yönelik sorunları çözmek amacıyla BIM tabanlı hak talep yönetim modelleri ve BIM eklentileri geliştirmeye odaklanmış olmaları şaşırtıcı değildir. BIM, inşaat projesinde multidisipliner çalışmaya olanak sağlamasının yanı sıra tüm proje verilerini tek bir platformda toplar ve bunları belgeleme, analiz etme ve raporlama için kullanılabilir hale getirir. BIM tabanlı hak talebi yönetim sistemlerinin geleneksel proje teslim yöntemlerine entegrasyonu bazı zorluklar barındırmaktadır. Herhangi bir spesifik yönetim modeli önerilmemiş olsa da, araştırmacılar çalışmalarında blokzincir ve akıllı sözleşme teknolojilerine yer vermiştir. İncelenen çalışmalar, bu araçların özellikle finansal hak taleplerinin yönetimine potansiyel katkılarını ve projelere adaptasyonlarıyla ilgili zorlukları vurgulamaktadır. Bu teknolojiler, özellikle finansal hak taleplerinin, belge yönetiminin daha güvenilir ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmesini sağlarken, bu teknolojilerin uygulanabilirliğini ispatlar nitelikte örnek bir hak talebi yönetim sistemiyle karşılaşılmamıştır. Günümüzde hayatın birçok alanında giderek yaygınlaşan kablosuz iletişim ve yapay zeka teknolojilerine odaklanan çalışmaların da mevcut olduğu belirlenmiştir. Özellikle değişiklik emirlerine ilişkin hak taleplerinin yönetim sürecine yardımcı olmak amacıyla çeşitli modeller önerilmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde, gelecekteki araştırmalar için sonuç ve öneriler tartışmalı olarak değerlendirilmiştir. İnşaat sektöründeki hızlı dijitalleşme ile birlikte, proje yaşam döngüsü boyunca inşaat hak taleplerinin yönetiminde dijital araçların kullanımı giderek daha önemli hale gelmekte olup, sektör uzmanları ve akademisyenler tarafından araştırma ilgisi her teknolojik yenilikle artmaktadır. Yapılmış araştırmaların ağırlıklı olarak amacı, güçlü ve dijital hak talebi yönetim sistemleri oluşturmaktır. Bununla birlikte, inşaat sektöründeki araştırmacılar ve uygulayıcılar için yapılan çalışmaların ve sonuçlarının son derece dağınık olması, bir karışıklığa neden olmaktadır. Bu tezde, tüm bu karışıklıklar yapılan analiz ve değerlendirilmelerle düzeltilmeye çalışılmıştır. Bunun yanında, bu tezin bir diğer yazım amacı, hak talebi yönetimi konusundaki yeni yaklaşım ve teknolojileri inşaat sektörüne tanıtmak ve adapte edebilmektir. Bu araştırma, bu alandaki beklentileri genişletmeyi, sektörün bu teknolojileri benimseyebilmesini sağlamayı ve özellikle kompleks inşaat projelerindeki hak talebi yönetimi sürecinde karşılaşılan birçok karmaşıklığı çözmeyi amaçlamıştır. Araştırmacılar tarafından son yıllarda geliştirilen kavramsal ve deneysel modeller, hak taleplerinin yönetimini iyileştirmeye yönelik araştırmaların somut sonuçlar verdiğini göstermektedir. İnşaat hak talebi yönetiminin dijitalleşmesi, inşaat projelerinin maliyetlerini azaltma, zaman yönetimini iyileştirme ve yönetim süreçlerinin güvenilirliğini artırma potansiyeline sahiptir. Dijital araçların doğru entegrasyonu sayesinde hak talebi yönetimi süreçlerinde yaşanan aksaklıkların büyük ölçüde azaltılabileceği görülmektedir. Ancak, inşaat projelerinin karmaşık doğası ve manuel veri girişi ile proje takibinin yaygın kullanımı nedeniyle, ileri teknolojilerin inşaat hak taleplerinin yönetimine entegre edilmesi önemli zorluklar barındırmaktadır. Bu teknolojilerin etkin bir şekilde hak talebi yönetiminde uygulanabilmesi için sektör profesyonellerinin dijital araçlara yönelik farkındalığının artırılması, teknik bilgi düzeylerinin yükseltilmesi ve uygun eğitim programlarının sağlanması gerekmektedir. Bu modellerin gerçek projelerde yaygın olarak test edilmesi, bu modellerin farklı projelerdeki etkinliğinin karşılaştırılmalı analizlerle değerlendirilmesi, hak talebi yönetimi uygulamalarının gelişimi açısından kritik bir öneme sahiptir. Ayrıca, gelecekteki araştırmaların yalnızca üstyapı projelerini değil, altyapı projelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi, hak talep yönetiminin dijitalleşmesinin benimsenmesini ve uygulamaların verimliliğini artıracaktır. Finansal hak taleplerine yönelik özel çözümler geliştirilerek, blok zinciri ve yapay zeka teknolojilerinin entegrasyonu güçlendirilmelidir. Bunlara ek olarak, belirlenen sonuçlar ve dikkat çeken boşluklar doğrultusunda, önerilen dijital hak talep yönetim sistemlerinin işlevselliğini doğrulamak için yeterli sayıda vaka çalışmasının yapılmaması, blok zinciri tabanlı hak talep yönetiminin yalnızca kavramsal düzeyde sunulması ve prototiplerin eksikliği, her sözleşmenin özel koşullarının önerilen modellere uygulanamaması ve özelleştirme sorunları halen araştırılmaya açık konulardır. Katmanlı bir yapıya sahip olan geleneksel DBB (Tasarım-İhale-Yapım), EPC (Mühendislik-Satın Alma-İnşa Etme), PPP (Kamu-Özel İşbirliği) gibi farklı proje teslim yöntemlerine BIM tabanlı sistemlerin entegrasyonunda yaşanan zorluklar üzerinde çalışması gerekmektedir. BIM uygulamalarında güven ve fikri mülkiyet hakları gibi zorlukların BIM tabanlı hak talep yönetim sistemlerinin uygulanabilirliğine etkisi gibi tespit edilmiş eksikliklerin araştırılması gerekli görülmektedir. Sonuç olarak, hak talebi yönetiminin dijitalleştirilmesi, inşaat projelerinin başarı oranını artırma potansiyeline sahip önemli bir araçtır. Araştırmacıların ve uygulayıcıların bu alandaki çalışmalarını artırmaları ve sektörde daha fazla örnek uygulamaların gerçekleştirilmesi, hak talebi yönetiminde dijitalleşmenin tam olarak potansiyeline ulaşmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the complexity of construction projects has been steadily increasing. This has led to a corresponding increase in the number and complexity of construction claims, which depletes project resources to a greater extent. Due to the dynamics and fragmented nature of modern construction projects, the task of managing claims within the project is more complex than it has ever been. Traditional methods for managing claims are frequently criticized for being time-consuming, costly, and prone to human error. To address these challenges, it has become inevitable to digitalize claim management throughout the project life cycle, from the tender stage to the post-delivery period, by utilizing developing technologies. Recently, the construction sector has adopted innovative tools and systems to improve claim management efficiency. However, the digitalization of claim management is a relatively recent issue and is still underexplored compared to other topics in the construction project lifecycle. The purpose of this study is to provide an overview of digitalization in construction claim management, analyze the current knowledge base to unfold the factors behind the relatively underdeveloped state of the field, and suggest future research directions. This thesis employed a systematic literature review approach as the primary methodology, leveraging established academic databases such as Scopus, and Web of Science. A comprehensive review was conducted on studies addressing the digitalization of construction claim management published between 1992 and 2024, resulting in the inclusion of 42 studies in this research. These publications were analyzed based on various criteria, including annual publication trends, country distribution, publication types, data sources, research topics, keywords, citations, and the main outputs of the articles. Additionally, the selected studies were categorized into three distinct groups: exploratory studies, conceptual models, and experimental prototypes. The systems approach facilitated a comprehensive understanding of the available literature and identify existing gaps and possibilities in the chosen topic. As a result, four research domains have been identified in the digitalization of construction claim management as the utilization of (1) digital tools, (2) BIM, (3) blockchain, and (4) artificial intelligence and a research road map has been developed as the main contribution of the study for each of these four research domains. In such manner, this study provides a clear roadmap for ongoing research efforts on the digitalization of construction claim management practices by employing bibliometric and thematic analysis methods. Since computers began playing an active role in our lives in the 1990s, they have become a significant tool in the management of construction projects. This transformation not only altered traditional construction practices but also directly impacted project management processes. In particular, the management of construction claims has emerged as a critical factor influencing project success. Claim management, frequently encountered in construction projects, is a process that consumes substantial financial resources. Delays, extensions of time, design errors, breaches of contract, scope changes, and change orders are among the primary causes of claims. As construction projects continue to grow in scale and complexity, traditional methods of managing claims have become increasingly challenging due to their costly and time-consuming nature, disruptions caused by turnover among key personnel overseeing project activities, and the prolonged duration of legal proceedings. With shrinking profit margins and increasing project complexity in the construction sector, the rising number and complexity of claims, which consume significant project resources, have made the digitalization of construction claim management an intriguing subject for researchers. Given that technology is not static but continuously evolving, the examination of how each newly developed digital tool c