Determination of critical success factors in buildinginformation modelling applications for architects in theconstruction industry in Turkey
Türkiye inşaat sektöründe mimarlar için yapı bilgi modellemesiuygulamasında kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi
- Tez No: 856868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YEŞİM İLERİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnşaat projelerinin boyutları arttıkça, süreci yöneten uzmanların sayısı da artmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, Yapı Bilgi Modellemesi (YBM), bu süreci yönetmek için bir araç olarak kullanılmaktadır. YBM, bir projenin yaşam döngüsünün tüm aşamaları için değerli bilgiler içeren bir modelden ziyade, bir binanın tasarlanması, inşa edilmesi, kullanılması ve bakımı için yürütülen bir süreç olarak tanımlanmaktadır. İnovatif bir yönetim stratejisi olarak, YBM, inşaat projelerinin verimliliğini ve etkinliğini artırmada temel bir unsur haline gelmiş, küresel düzeyde tanınan ve on yıldan fazla bir süredir dünya çapındaki inşaat sektörünü etkileyen bir kavram haline gelmiştir. Mimarlık, mühendislik ve inşaat alanlarından kullanıcıları ortak bir sürece entegre ederek, YBM teknolojisi sürecin doğru yönetimi için verimlilik kavramını vurgulamakta ve ileri bilgi paylaşımı, proje yönetimi süreçleri ve iş birliği gibi avantajları nedeniyle literatürde birçok çalışmada incelenmiştir. Ancak, profesyonel alanda, uygulamada çeşitli engellerle karşılaşılmaktadır. Bu noktada, YBM sistemini başarılı bir şekilde uygulamak için başarısını etkileyen faktörleri belirlemek ve etkin bir şekilde yönetmek gereklidir. Bu çalışmanın kapsamı dahilinde, bu başarımı etkileyen faktörleri belirlemek ve özellikle Mimarlık disiplini için Kritik Başarı Faktörleri'nin (KBF'ler) nasıl ortaya çıktığını araştırmak amaçlanmıştır. Literatürde,“sistemlerin başarısında önemli bir rol oynayan değişkenler”olarak tanımlanan Kritik Başarı Faktörleri (KBF'ler) aracılığıyla Yapı Bilgi Modellemesi'nin (YBM) başarılı bir şekilde uygulanmasına odaklanan çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, Türkiye'nin özel bağlamını inceleyerek ve Mimarlık alanına odaklanarak, YBM için KBF'leri araştıran çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada YBM'de KBF'leri içeren ulusal ve uluslararası çalışmalara ele alınarak kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Tarama sonucunda literatürden elde edilen faktörler, Ishikawa Diagramı kullanılarak 5 ana kategori altında toplanmıştır. Türk mimarlık, mühendislik, inşaat sektöründe yer alan YBM kullanıcısı mimarlara anket uygulanılarak belirlenen 5 kategori altındaki kriterleri Beşli Likert Ölçeğinde sıralamaları istenmiştir. Anket sonucunda elde edilen veriler ve kritik başarı faktörleri arasındaki ayrımı ve göreli gruplarını belirlemek için açıklayıcı faktör analizi kullanılmıştır. KBF grupları arasındaki temel ilişkileri incelemek için de yapısal eşitlik modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Sonuçta ortaya çıkan faktörler, YBM konusunda gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'nin, bu süreçteki konumunda kritik faktörleri ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
As the size of construction projects increases, the number of experts involved in managing the process also increases. With the advancement of technology, Building Information Modeling (BIM) is being employed as a tool for managing this process. BIM is defined not merely as a model containing valuable information for all stages of a project's life cycle but rather as a process executed for designing, constructing, using, and maintaining a building. As an innovative management strategy, BIM has become a fundamental element in enhancing the efficiency and effectiveness of construction projects, evolving into a globally recognized concept that has influenced the entire worldwide construction sector for over a decade. BIM technology, by integrating users from the fields of architecture, engineering, and construction into a common process, emphasizes the concept of efficiency for the accurate management of the process, and it has been examined in numerous studies in the literature due to its advantages, such as advanced information sharing, project management processes, and collaboration. However, in the professional realm, practitioners encounter various obstacles during the implementation of BIM. At this point, to successfully implement the BIM system, it is necessary to identify and effectively manage the factors that influence its success. Within the scope of this study, the goal was to determine the factors influencing this success, and research was conducted on how Critical Success Factors (CSFs), especially for the discipline of Architecture, manifest. In the literature, there are studies focusing on the successful implementation of Building Information Modeling (BIM) through Critical Success Factors (CSFs), which are defined as“variables that play a vital role in the success of systems.”However, when examining the specific context of Turkey and concentrating on the field of Architecture, the number of studies investigating CSFs for BIM is quite limited. This study conducted a comprehensive literature review by examining national and international studies encompassing Critical Success Factors (CSFs) in Building Information Modelling (BIM). The factors obtained from the literature review were categorized into five main categories using the Ishikawa Diagram. Architects involved in the Turkish architecture, engineering, and construction sectors as users of BIM were surveyed to rank the criteria under the identified five categories using a Five-Point Likert Scale. Explanatory Factor Analysis was employed to distinguish between the data obtained from the survey and the critical success factors, identifying their relative groups. Structural Equation Modeling (SEM) was also used to examine the fundamental relationships among Critical Success Factor (CSF) groups. The resulting factors have revealed the critical elements in Turkey's position as a developing country in the context of BIM.