Çevik dönüşümün başarısına etki eden ekip üyeleri ve proje yöneticisi yetkinliklerinin incelenmesi
Examining the competencies of agile team members and project manager affecting agile transformation success
  1. Tez No: 874185
  2. Yazar: HAZAL ŞİMŞİR AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KADAİFÇİ YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Finans, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri gibi çeşitli endüstrilerde, yazılım projelerinde çevik yaklaşımının geleneksel metodolojilere tercih edilmesi, hızla değişen ve dinamik piyasa koşullarına etkin bir şekilde yanıt verme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Bu durum, şirketlerin rekabet güçlerini artırmak ve daha hızlı yenilik yapabilmek için çevik dönüşüm sürecini başlatmalarını teşvik etmektedir. Ancak, bu dönüşümün başarılı bir şekilde tamamlanması, çeşitli faktörlere bağlıdır ve bu faktörlerden biri de proje ekibi yetkinliğidir. Proje ekibinin parçası olan ekip üyeleri ve proje yöneticisinin çevik proje dönüşümü için ihtiyaç olan temel yetkinliklere sahip olması, çevik bir ortamda faaliyetleri başarıyla yönlendirebilmek için kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, çevik ekip üyelerinin ve proje yöneticilerinin sahip olmaları gereken yetkinliklerin anlaşılması ve analiz edilmesi önem kazanmaktadır. Literatürde çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak proje yönetimi alanında proje sonlandırma kararının değerlendirilmesi, uygun proje yöneticilerinin seçimi, çevik yazılım geliştirme faktörlerinin seçiminin yapılması gibi birçok farklı karar problem için yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Geçmiş çalışmalar incelendiğinde çevik dönüşümün başarısı için ekip üyeleri ve proje yöneticilerinin sahip olması gereken yetkinliklerin belirlenmesi ve önceliklendirilmesi ile ilgili oldukça az çalışma bulunduğu, çevik yazılım projelerinde ise neredeyse çalışmanın bulunmadığı görülmüştür. Bu açıdan tez çalışmasının literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ekip üyelerinin ve proje yöneticisinin yetkinliklerinin önem sıralamasının belirlenmesi, bir organizasyonun başarıya ulaşması için kritik bir öneme sahiptir. Doğru yetkinliklerin önceliklendirilmesi, doğru kişilerin doğru rollerde çalışmasını sağlar ve projelerin etkin bir şekilde yönetilmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda bu süreç, ekip üyelerini geliştirmek ve proje yönetiminde stratejik kararlar almak için temel bir kılavuz sağlar. Bu çalışmanın temel amacı, başarılı bir çevik dönüşüm sürecini kolaylaştırmak için gerekli olan yetkinlikleri ayrıntılı bir şekilde anlamak ve sistemli bir şekilde analiz etmektir. Bu kapsamda, çevik dönüşümde kritik öneme sahip olan ekip üyelerine ait 25 yetkinlik; proje yöneticilerine ait 28 yetkinlik Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) gibi yaygın şekilde kullanılan çok kriterli karar verme yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın ilerleyen aşamasında, çevik metodolojiler konusunda bilgili ve çevik proje süreçlerinde deneyimli kişilerden oluşan bir gruba gönderilen çevrim içi anketler aracılığıyla değerlendirmeler toplanmıştır. Bu değerlendirmelerin yanı sıra, cinsiyet, yaş, deneyim süresi, çevik proje deneyim sayısı, rol tanımı (proje yöneticisi, yazılım geliştiricisi vb.), sektör gibi demografik faktörler de dikkate alınarak genel değerlendirmeler analiz edilmiştir. Sonuçlar hem ekip üyeleri hem de proje yöneticileri için iletişim yetkinliklerinin öncelikli bir ağırlığa sahip olduğunu ve bunu ekip çalışması yetkinliklerinin takip ettiğini göstermiştir. Uzmanlar, ekip üyeleri için özellikle kendi kendini yönetme yetkinliğine en büyük önemi verirken; proje yöneticileri için sözlü iletişim yetkinliğini kritik yetkinlik olarak vurgulamışlardır. Bu analiz, çevik dönüşüm sürecinde başarının anahtarı olan iletişim ve takım çalışması yetkinliklerinin önemini ortaya koymaktadır. Çalışmanın bulguları, çevik dönüşüm sürecinde olan veya bu süreci düşünen şirketlere yol göstererek, ekip üyelerinin sahip olması gereken yetkinlikleri belirlemede değerli bir rehberlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The need to effectively respond to rapidly changing and dynamic market conditions is increasingly prominent in various industries today. Especially in sectors such as finance, telecommunications, and information technology, these fluctuations are felt even more intensely, necessitating companies to adapt to this change. One way to adapt to these changing conditions is to embrace more agile and flexible approaches instead of traditional methodologies. Software projects stand out as one of the most critical areas of this transformation. Companies are initiating this agile transformation process to produce outputs faster and of higher quality in project processes. As industries continue to evolve and market dynamics change, companies are constantly under pressure to be dynamic. This necessitates a fundamental change in how businesses operate and deliver value to their customers. By adopting agile methodologies, companies can not only respond more effectively to changing market demands but also foster a culture of continuous improvement and innovation. This enables them to remain agile and resilient in the face of uncertainty and competition. Additionally, the agile approach provides more collaboration and flexibility, allowing teams to quickly adapt to new challenges and opportunities. Research on agile project management reveals the presence of new factors that go beyond traditional success criteria. One of the human factors that contributes to the successful completion of this transformation in agile project management is the competency of the project team. It is critically important for both team members and project managers, who are part of the project team, to possess the essential competencies required for agile project transformation to effectively steer activities in an agile environment. Therefore, forming the right team holds great significance for project success. However, many companies embark on this path without knowing what competencies affect agile transformation, without considering whether the current competencies of the team are suitable, and struggle to achieve successful transformation. In this context, understanding and analyzing the competencies required by agile team members and project managers become crucial. The project manager, expressed as part of the project team, guides and supports the agile team, makes efforts for the team to work more focused, and is responsible for project management processes; whereas agile team members develop the product/solution in software projects, self-organize, and are members of a cross-functional team with diverse competencies. The evaluation of the competency concept and the determination of role-specific competencies have long been topics of discussion in academic research. Behind the increasing interest in this subject are factors such as constantly evolving job roles and the need to adapt to technological developments. However, this situation has led to the expansion of individuals' competencies and the emergence of an endless pool of skills. In this context, identifying and prioritizing the competencies that team members and project managers need for the effective management of agile project transformation are of great importance. The concept of competency addressed in the study is defined as“the collection of success factors necessary to achieve successful and significant results in a specific department or position within an organization.”In the literature, there are several studies conducted using multi-criteria decisionmaking methods to address various decision problems in project management, such as evaluating project termination decisions, selecting appropriate project managers, and determining factors for agile software development. When reviewing past studies, it is evident that there are relatively few studies focusing on identifying and prioritizing the competencies required for the success of agile transformation for team members and project managers, and almost none specifically in agile software projects. Therefore, it is believed that this thesis will contribute significantly to the literature. Determining the prioritization of competencies for team members and project managers is of critical importance for an organization to achieve success. Prioritizing the right competencies ensures that individuals are placed in appropriate roles and contributes to the effective management of projects. Moreover, this process serves as a fundamental guide for developing team members and making strategic decisions in project management. The primary objective of this study is to comprehensively understand and systematically analyze the competencies necessary to facilitate a successful agile transformation process. The decision-making framework considered in this study consists of three stages: structuring the problem, constructing the decision model, and analyzing the model. In the structuring phase, the competencies of the decision model were identified through a comprehensive literature review. In the model construction phase, within this scope, 25 competencies for team members and 28 competencies for project managers, which are crucial for agile transformation, have been examined. These competencies, both common and differentiated among team members and project managers, are categorized into eight main competency groups: personal attitude, cognitive, emotional intelligence, team collaboration, influencing, communication, knowledge and experience, and management competence. In the last step of the decision-making framework, two models were developed for project managers and team members, and they were analyzed using a widely used multicriteria decision-making method: the Analytic Hierarchy Process (AHP). In the data collection phase of the study, assessments were collected through online questionnaires distributed to a group of individuals knowledgeable in agile methodologies and experienced in agile project processes. The two separate questionnaires for agile team members and project managers included seven common demographic questions, three questions specific to experts familiar with agile processes, and pairwise comparison questions for the decision model. The assessments of 40 participants for the team members competency model and 46 participants for the project manager competency model were analyzed, and demographic factors such as gender, age, years of experience, number of agile project experience, role description (project manager, software developer, etc.) and industry were also taken into account for a comprehensive analysis. The results showed that communication competencies are of primary importance for both team members and project managers, followed by team collaboration competencies. Experts specifically emphasized the importance of self-organization as the most important competency for team members, while underlining verbal communication competency as a critical competency for project managers. This analysis underlines the importance of communication and team collaboration competencies as key drivers of success in the agile transformation process. The findings of the study offer valuable guidance to companies undergoing or considering undergoing agile transformation, providing a roadmap for identifying the required competencies for team members and thus serving as a valuable reference for decision making in this context.