Zaman skalasında birinci ve ikinci mertebeden doğrusal dinamik denklemler
The first and second order linear dynamic equations on time scale
- Tez No: 482535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SİNAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemi ve tarihsel gelişimi anlatılmaktadır. İkinci bölümde zaman skalası teorisinin temel kavramları ile zaman skalasında tanımlı herhangi bir fonksiyon için türev ve integral kavramları verilmektedir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde sırasıyla birinci ve ikinci mertebeden lineer dinamik denklemlerin genel teorisine yer verilmektedir. Beşinci bölümde, zaman skalasında kurulan Sturm-Liouville tipinde sınır değer problemi ele alınıp, bu tip problemlerin öz değer ve öz fonksiyonlarının özellikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consits five chapters. In introduction, the importance and historical development of the subject is explained. In the second chapter, the basic concepts of time scale theory and derivation and integration of a function defined in time scale are given. In chapter 3 and 4, the general theory of first and second order linear dynamic equations is explained, respectively. In the last chapter, the Sturm-Liouville type boundary value problem is considered and the properties of eigenvalue and eigenfunctions of this type of problems are investigated.