Aspir yağı ve borik asit içerikli organik katkının bitümün fiziksel ve reolojik özellikleri üzerine etkisi
Effects of safflower oil and boric acid- containing organic additives on the physical and rheological properties of bitumen
  1. Tez No: 482545
  2. Yazar: DEMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, aspir yağı ve borik asitin sülfirik asit katalizörlüğünde laboratuvar ortamında kimyasal olarak karıştırılmasıyla yeni bir katkı maddesi sentezlenmiş olup, sentezlenen katkı maddesinin bitümün fiziksel ve reolojik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda, sentezlenen katkı maddesi 50/70 penetrasyonlu bitüme bitüm ağırlığının %0,3, %0,5 , %0,7 ve %1 oranlarında katılarak modifiye bitüm numuneleri elde edilmiştir. Elde edilen katkı maddesinin yapısal özellikleri Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) analiz yöntemi ile belirlenirken, saf ve modifiye bitümlerin morfolojik yapısı ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizi ile ortaya konulmuştur. Bitümlü bağlayıcının fiziksel ve reolojik özelliklerini belirleyebilmek için, saf ve modifiye bitüm numunelerine penetrasyon, yumuşama noktası, düktilite, force düktilite, dinamik kayma reometresi (DSR), dönel viskozimetre (RV), İnce Film Halinde Isıtma Deneyi (RTFOT) deneyleri uygulanmıştır. Yapılan deneylerin sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, sentezlenen katkının saf bitümün tekerlek izi ve yaşlanma direncini, işlenebilirliğini, gerilme performansını arttırdığı, uzama özelliklerini geliştirdiği, bunun yanısıra sıcaklık hassasiyetini azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new additive substance synthesized by chemical mixing of safflower oil and boric acid in sulfuric acid catalysis in the laboratory environment and the effects of the synthesized additive on the physical and rheological properties of the bitumen were investigated. In this context, modified bitumen samples obtained by adding 0,3%, 0,5%, 0,7% and 1% (bitumen weight) of the synthesized additive substance with 50/70 penetration bituminous. Structural properties of the obtained additive determined by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) analysis method, while the morphological structure of pure and modified bitumen determined by Scanning Electron Microscopy (SEM) analysis. In order to determine the physical and rheological properties of the bituminous binder, penetration, softening point, ductility, force ductility, dynamic shear rheometer (DSR), rotational viscometry (RV) and rolling thin film oven test (RTFOT) tests were applied to the pure and modified bitumen samples. As a result of the experiments, it has been observed that the synthesized contribution improves the pure bitumen trace and aging resistance, machinability, tensile performance, elongation properties as well as temperature sensitivity.