Çevre faktörlerinin Corylus maxima Mill. (tombul fındık) odunlarının anatomik yapısına etkisi
The effect of environmental factors on wood anatomy of Corylus maxima Mill. taxons
  1. Tez No: 482572
  2. Yazar: KORAY KÜÇÜKOSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz Bölgesi'nde yetişen ve yetiştirilen Betulaceae familyasına ait Corylus maxima Mill. odununun anatomik yapısı üzerinde çevre faktörlerinin etkisini irdelemek için anatomik incelemeler yapılmıştır. Anatomik verileri ortaya koyabilmek için odun örnekleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce, Sakarya ve Kocaeli yörelerinden 0-500m yükseltiler arasından toplanmıştır. Bu odunların anatomik yapıları ve birbirleri arasındaki anatomik farklılıklar araştırmamızın esasını oluşturmaktadır. Anatomik yapıda; traheler (teğetsel ve radyal çapları, hücre uzunlukları ve birim alandaki sayıları), özışınları (yüksekliği, genişliği, birim alandaki sayıları), lifler (uzunluğu, genişlikleri, çeper kalınlıkları) boyuna paranşim ve yalancı özışınlarının varlığı araştırılmıştır. Elde edilen veriler istatistik analizlerle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, anatomical studies were performed to examine the effects of environmental factors on Corylus maxima Mill. taxon wood belonging to Betulaceae members growing in the Black Sea Region. The wood samples for investigation have been taken altitude 0-500 m from Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce, Sakarya and Kocaeli to reveal anatomical datas. The anatomical characters of wood samples and anatomical differences between each other are basis of our research. In anatomical structure, trahes (tangential and radial diameters, lengthes of vessel elements and the number of vessels per mm2), rays (number of ray per mm, length and width of ray), fibers (length of fiber, width of fiber, width of lumen, fiber wall thickness), axial parenchyma and pseudorays have been researched. All results of datas have been analyzed with statistical methods.