Makro çevre faktörlerinin pazarlama faaliyetleri üzerine etkileri ve Denizli mermer sanayinde bir uygulama
Affects of macro environment factors to the marketing activities and an empiricial study on small and medium enterprises in Denizli marble industry
  1. Tez No: 214902
  2. Yazar: ALİ ALPER AKGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. DUYGU KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde yaşanan hızlı değişim ve gelişmeler, işletmelere sundukları fırsat ve imkanların yanında, tehlike ve güçlüklerin de kaynağı olabilmektedirler. İşletmelerin, fırsatlardan istifade edip, tehditlerden korunabilmeleri için çevrelerini sürekli analiz etmeleri gerekmektedir. Çalışmanın amacı, işletmelerin pazarlama faaliyetlerine etki eden makro çevre faktörlerinin belirlenmesi ve bu faktörlerin pazarlama faaliyetlerine yaptığı etkilerin inceleyerek Denizli Mermer Sanayinde bu konulara karşı olan duyarlılığı ortaya koymaktır. Çalışma ilk iki bölümü teori ve son bölümü uygulama olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde pazarlama kavramı, pazarlama faaliyetleri ve pazarlama faaliyetlerini etkileyen çevre faktörleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümü makro çevre faktörlerinin pazarlama faaliyetlerine etkileri oluşturmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise, Denizli Mermer Sanayi'nde faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli işletmeler ile yapılan araştırmaya yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Current quick changes and developments can be the sources of threats and difficulties besides the opportunities they offer to the companies. Companies has to analyze their environments frequently in order to catch the opportunities and to keep theirselves from threats. This study aims to determine macro environment factors that affect marketing actions and to analyze the effects of these macro environment factors on the marketing activities. This study comprises three parts; first two parts are about theoritical framework and the last one is about empiricial study. The first part covers, marketing concept, marketing activities and environment factors that affect marketing activities. The affects of macro environment to the marketing activities is content of the second part. The last part consists of an empiricial study conducted through survey on Small and Medium Enterprises (SMEs) operating Marble Industry in Denizli