Makro çevre faktörlerinin küçük ve orta ölçekli işletmelerin performansına etkisi: Afganistan örneği
The impact of macro environmental factors on the performance of small and medium scale enterprises: Afghanistan
  1. Tez No: 793962
  2. Yazar: BESMELLAH GHAFOORY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son birkaç yıl içerisinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde küçük ve orta ölçekli işletmeler, iş yaratmanın ana kaynakları olarak kabul edilmiştir. Bu tür işletmeler, özel yapıları ve özellikleri nedeni ile ülkelerin işsizlik oranını olumlu yönde etkilemektedir. Aynı zamanda toplumların ekonomik büyüme ve kalkınmasını artırmada önemli rol oynamaları nedeniyle hükümetler için de oldukça önemlidir. Bu çalışmanın konusu, makro çevre faktörlerinin Afganistan'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ülkenin ekonomik büyümesi için önem teşkil etmekte aynı zamanda yoksulluk ve işsizliği azaltmada roller üstlenmektedir. Bunun sonucunda küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ile devlet, araştırmacılar, yatırımcılar ve paydaşlar önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca çalışmanın, zayıf iş performansı gösteren girişimcilere yol gösterecek stratejiler oluşturmada yardımcı olması beklenmektedir. Çalışmada, birincil veri yöntemlerinden olan anket yoluyla Afganistan'daki KOBİ'lerden veriler toplanmıştır. Bu veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada güvenilirlik analizi metodu olarak iç̧ tutarlılık analizi metotlarından biri olan Cronbach Alfa Katsayısı kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde ise korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular, Afganistan'daki makro çevre faktörlerinin küçük ve orta ölçekli işletmelerin performansı üzerindeki etki düzeyini göstermektedir. Buna göre, sırasıyla politik ve yasal çevre, ekonomik çevre, sosyal kültürel çevre, doğal çevre ve teknolojik çevrenin, bu işletmelerin performansı üzerinde pozitif yönde etkili olduğu anlaşılmaktadır. Son olarak araştırma bulguları yorumlanmakta, araştırma sonuçlarını özetlerken ve belirtirken benzer araştırmaların gelecekte de devam etmesi ve takibinin yapılmasının yanı sıra yöneticilere ilgili yönde önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last few years, small and medium sized enterprises have been recognized as the main sources of job creation in developed and developing countries. These types of businesses have a positive effect on unemployment rate of countries due to their special structures and characteristics. It is also very important for governments as they play an important role in increasing the economic growth and development of societies. The subject of this study is to examine the impact of macro environmental factors on the performance of SMEs in Afghanistan. Small and medium sized enterprises are important for the economic growth of the country and also play a role in reducing poverty and unemployment. As a result, small and medium scale enterprises and the state, researchers, investors and stakeholders appear as important factors. It is also expected that the study will assist entrepreneurs with poor business performance in formulating strategies to guide them. In this research, data were collected from SMEs in Afghanistan through a questionnaire, which is one of the primary data methods. These data were analyzed using descriptive and inferential statistics methods. The Cronbach Alpha Coefficient, one of the internal consistency analysis methods, was used as a reliability analysis method in the research. Correlation analysis was used to analyze the relations between variables. The findings show the level of impact of macro environment factors on the performance of small and medium sized enterprises in Afghanistan. Accordingly, it is understood that the political and legal environment, economic environment, social cultural environment, natural environment and technological environment, respectively, have a positive effect on the performance of these enterprises. Finally, the research findings are interpreted, while summarizing and stating the research results, suggestions are made to the managers as Well as the continuation and follow-up of similar studies in the future.