Influence of soil pollution by crude oil on germination and growth of different variety of wheat (Triticum aestivum L em. Thell.ssp. vulgare)
Toprakta ham petrol kirlilığinin bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin (Triticum aestivum L em. Thell.ssp. vulgare) çimlenme ve fide gelişimine etkisi
- Tez No: 482582
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, topraktaki ham petrol kirliliğinin buğday çeşitlerinde (Cemre, Syrena, Ceyhan-99, Krasunia and Karacadağ-98) fide gelişimine etkisini belirlemek amacıyla kontrollü koşullarda yürütülmüştür. Toprak örnekleri Yüzüncü Yıl Üniversitesi deneme alanında 0-30 cm'lik bölümünden alınmıştır. Her bir saksıya 1.5 kg toprak tartılarak, farklı dozlardaki ham petrol (% 0.0, %0.5, %1.0, %15, %2.0 w/w) ilave edilip, el malası yardımıyla kasede iyice karıştırıldıktan sonra saksılara dolduruldu. Deneme Tesadüf Bloklarında Bolünmüş Parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kuruldu. Çalışmada çimlenme yüzdesi birer hafta arayla 3 hafta süreyle belirlenmiş, yaprak sayısı, yaprak alanı, fide boyu (cm), yeşil ve kuru toprak üstü aksamı (g), kok hacmi (mm3), yaş ve kuru kök ağırlığı (g) birinci ayın sonunda belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; çimlenme yüzdesi 7 gün sonra 0.00-86.88, 14 gün sonra 26.88-93.75 ve 21 gün sonra ise 31.88-94.38 gün arasında değişmiştir. Yaprak sayısı 3.69-5.52 adet, yaprak alanı 0.33-1.97 mm2, fide boyu 18.15 -33.37 cm, yeşil toprak üstü aksamı 0.12-0.95 g ve kuru toprak üstü aksamı 0.03 -0.22 g, kok hacmi 0.05 -0.51 mm3, yaş kök ağırlığı 0.04-0.39 g ve kuru kök ağırlığı 0.01-0.10 g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was conducted to evaluate the effect of crude oil on seed germination and seedling growth of five wheat varieties (Cemre, Syrena, Ceyhan-99, Krasunia and Karacadağ-98) in laboratory at room temperature. The soil samples of the experimental field (0-30) were collected from the Yuzuncu Yıl University experimental farm. The soil was weighed (1.50kg) for each pot, each soil sample was thoroughly mixed in bowl using hand trowel and was utilised with four different levels (0.5%,1.0%, 1.5%, 2.0% (w/w) of soil crude oil pollution in a controlled pot experiment, with 0.0% serving as control. Eight seeds of wheat were sown into each pod. For Each treatment, four replications were utilized in completely randomized plot design. the (germination percentage, number of leaves per plant, leaf surface area (cm2/leaf), plant height (cm), fresh above ground weight, dry above ground weight, root volume (mm3), fresh root weight, dry root weight) were calculated after four weeks. According to the results, germination percentage after seven days was 0.00-86.88, germination percentage after fourteen days 26.88-93.75, germination percentage after twenty-one days 31.88-94.38, number of leaves per plant 3.69-5.52, leaf surface area 0.33-1.97 mm2, plant height 18.15 -33.37cm, fresh above ground weight 0.12-0.95g, dry above ground weight 0.03 -0.22g, root volume 0.05 -0.51 mm3, fresh root weight 0.04-0.39 g and dry root weight 0.01-0.10 g.