Toxic materials that affect people on oil and natural gas fields at Erbil-Dollabakra region in Iraq
Irak'taki Erbil Dollabakra mevkisinde yer alan petrol ve doğalgaz alanlarında insanları etkileyen zararlı gazlar
  1. Tez No: 482600
  2. Yazar: BAYAR SABAH MAJED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada petrol işleme tesislerindeki işlemler sırasında ortaya çıkan, havayı ve toprağı kirleten zehirli ürünler olan ağır metaller ve hidrojen sülfür araştırılmıştır. Erbil ve Süleymaniye şehirlerinde havadan ve topraktan alınan örnekler incelenmiştir. Toprakta özellikle bazı ağır metallerin (Ni, As, Cr, Co, Hg, Zn, Cd) yoğunlukları ölçülmüştür Numuneler, Erbil ve Süleymaniye şehirlerine sırasıyla (0.4, 4, 8) kilometre uzaklıklardan ve 0 ile 25 santimetre arasında değişen farklı derinliklerden alınmıştır. Alınan bu numuneler hazırlanıp ICP-OES-SPECTRO cihazı ile incelenmiştir. Ayrıca hidrojen sülfür gazı ölçümleri Erbil şehri yakınlarındaki standart dışı bir rafineriye rüzgar yönünde değişik uzaklıklardan sabit sıcaklıklarda (25-28 0C) yapılmış ve sonuçlar standart dâhilindeki diğer rafinerilere ait değerlerle karşılaştırılmıştır. Son olarak, hangi ölçümlerin yüksek değerler olarak değerlendirilebileceğini anlamak için eldeki veriler standart değerler ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, we focus on the toxic material that's produced in oil plant process that make air and soil pollution which is heavy metals and H2S gas. We take data from near pollution source in Erbil and Sulaimania city from soil and air, in soil measuring the concentration of heavy metals some of this heavy metals (NI, As, Cr, CO, Hg, Zn, Cd). We take data in different distance (0.4, 4.0, 8.0) km with different depth 0-25 for heavy metals near Erbil city and near Sulaimania city after taking samples and preparing it we analysis sample by ICP-OES SPECTO. Then this result that obtained from field we compared it with same standards us in Bergmann. W., (1992) also with WHO (world health organization) and FAW (Food and Agricultural Organization) Also measuring the concentration of H2S gas in Erbil city near non-standard refinery in different distance with stable temperature between 25-28.with wind direction for measures H2S gas in Erbil city Then we take the results and compare with some standard refineries.