Saanen x kıl keçisi melezi (F1) keçilerin rasyonlarında mısır silajı yerine ayçiçeği silajının kullanılmasının rumen ve kan parametreleri ile süt verimi ve bileşimine etkisi
The effect of using sunflower silage instead of corn silage in the diets of Saanen x hair goat crossbred (F1) goats on rumen and blood parameters, milk yield and composition
- Tez No: 482601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mısır silajı yerine ayçiçeği silajının Saanen x Kıl Keçisi melezi (F1) keçilerin rasyonlarında kullanılmasının rumen ve kan parametreleri ile süt verim ve bileşimine etkisini tespit etmek amacıyla yürütülen çalışmada, keçilerin beslenmesinde kullanılacak olan silajlık mısır ve ayçiçeği Van İli Gevaş İlçesi'nde yetiştirilmiş ve hamur olum döneminde hasat edilerek silolanmıştır. Çalışmada, birinci laktasyonda olan ortalama 35±5 kg canlı ağırlığındaki 22 baş Saanen x Kıl Keçisi melezi kullanılmış ve deneme 105 gün sürdürülmüştür. Tüm gruplarda kaba yem kaynakları farklı olan rasyonlar hazırlanmıştır. I. grupta %100 Mısır silajı (100MS), II. grupta %66 Mısır silajı+%34 Ayçiçeği silajı (66MS34AS), III. grupta %34 Mısır silajı+%66 Ayçiçeği silajı (34MS66AS) ve IV. grupta ise %100 Ayçiçeği silajı (100AS) ile birlikte her grupta ve her dönemde eşit düzeyde yonca kuru otu ve kesif yem (ME: 2585 kcal ve % 15.5 HP) verilmiştir. Silajlık verim ve kalite kriterleri incelendiğinde hamur olum döneminde hasat edilen mısır ve ayçiçeği hasıllarının yeşil ot verimi sırasıyla 6586.55 kg/da ve 6404.76 kg/da, KM verimi ise 1796.21 kg/da ve 1517.23 kg/da olarak belirlenmiştir. Fermantasyon süresi sonunda mısır ve ayçiçeği silajlarının KM içerikleri %26.66 ve %19.48 olarak belirlenmiştir. MS'nın KM içeriği AS'ndan yüksek olmasına rağmen HK, HP, HY ve ADF içerikleri düşük bulunmuştur (P≤0.0001).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the effect of using sunflower silage instead of corn silage in Saanen X Hair Goat F1 crossbred goats'diets on rumen and blood parameters and milk yield and composition. For this purpose, corn and sunflower crops to be used as silage for feeding goats were grown in the Gevaş district of Van province, and these crops were harvested at the dough stage. In the study, 22 of Saanen x Hair goat crossbred with a mean live weight of 35±5 kg at first lactation were used, and the trial lasted for 105 days. The goats were fed a total of four mix diets including different roughage sources. In addition to alfalfa fodder and concentrate feeds (ME: 2585 kcal and 15.5% CP), 100% corn silage (100CS), 66% corn silage + 34% sunflower silage (66CS34SS), 34% corn silage + 66% sunflower silage (34CS66SS) and 100% sunflower silage (100SS) were provided for G1,G2, G3 and G4 groups, respectively. From silage yield and quality criteria, herbage yields of corn and sunflower harvested in the dough stage were 6586.55 kg/da and 6404.76 kg/da, while DM yields were 1796.21 kg/da and 1517.23 kg/da, respectively. At the end of fermentation period, the DM contents of the sunflower and corn silages were 19.48% and 26.66%, respectively. The DM content of the CS was higher than the SS however CA, CP, EE and ADF contents were found to be lower (P≤0.0001).