Image encryption based on Haar wavelet transformation and RC4 algorithm
Haar dalgacık dönüşümü ve RC4 algoritmasına dayalı görüntü şifreleme
  1. Tez No: 482607
  2. Yazar: ELHAM TAHSIN YASIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde bilgi ve verilerin güvenliği, gizliliği kritik bir meseleye dönüşmüştür. Güvenli iletim için ilerlemiş teknikler, ileri düzeydeki resimlerin düzeltilmesi, çeşitli askeri ve onarmaya yönelik uygulamalar, ülke güvenliği ve farklı uygulamalar için devamlı olarak gereklidir. Günümüzde bilgi güvenliğinin güçlendirilmesi için kulanılan farklı yollardan en temeli şifreleme sistemleridir. Bilgileri veya verileri anlaşılmayacak şekilde başka bir yapıya dönüştürerek mesajın güvenliği sağlanır. Bu tezdeki temel fikir, Haar dalgacık dönüşümü ve RC4 şifreleme algoritması olmak üzere iki algoritmayı birleştirerek güvenliği optimize etmektir. Haar dalgacık dönüşümü, görüntüyü sıkıştırmak, sadeliği sağlamak ve yüksek hızlı performans elde etmek için kullanılır. Ayrıca ağ üzerinden hızlı gönderilebilir. RC4 şifreleme ise görüntüyü herhangi bir ağ üzerinden güvenli ve sağlam bir şekilde şifrelemek ve göndermek için kullanılır.
Özet (Çeviri)
Security and privacy of information or data nowadays have turned into a critical concern; progressed techniques for secure transmission and recovery of digital images are progressively required for various military, restorative, country security, and different applications. Different sorts of strategies for increment security information or data as of now is created, one basic path is by cryptographic systems. Keep up the security of the message by changing information or data into an alternate frame, so the message can't be perceived. The basic idea behind the thesis is to optimize security by combining the two algorithms namely Haar wavelet transformation and RC4 encryption algorithm. Haar wavelet transformation is used to compress the image for simplicity and estimate high-speed performance we can send it over the network quickly. RC4 encryption is utilized to encrypt the image for image security and transform image safely and securely over any network.