Tandoğdu Köyü (Başkale, Van) travertenlerinin mermer olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Geological assessment of Tandogdu Village (Baskale, Van) travertines potential for marble production
  1. Tez No: 482608
  2. Yazar: MURAT YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN YEŞİLOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Başkale yöresindeki travertenlerin doğal yapı taşı özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma alanını, Van İli, Başkale İlçesi, Kalekom köprüsü civarındaki travertenler oluşturmaktadır. Çalışmada, Başkale İlçesindeki travertenlerin blok üretiminin yapılabilmesi için gerekli jeolojik özelliklerden; süreksizlik, hâkim eklem/çatlaklar, ölçümleri yapılıp, gözeneklilik, stilolit, renk yanıkları vb. gözlemler hedeflenmekte olup, blok alma olanaklarının araştırılmasını kapsamaktadır. İnceleme alanı, Jura-Güncel zaman aralığında oluşmuş kayaç toplulukları içerisinde bulunmaktadır. Genel olarak bölgenin Batısında; Pliyosen yaşlı, Büyükçay formasyonuna ait kırıntılı kayaçlar, Doğusunda ise Eosen yaşlı, Yücelendere formasyonuna ait kırıntılı kayaçlar yer alır. Güneyinde Jura yaşlı, Bitlis masifine ait metamorfik kayaçlar bulunurken, Kuzeyinde Doğu ve Batısında olduğu gibi Pliyosen ve Eosen yaşlı kırıntılı kayaçlar bulunmaktadır. Bölgede yapılan jeolojik incelemelere göre 1-25 metre arasında değişen kalınlıklara sahip, morfolojik olarak tabaka tipi ve sırt tipi travertenler bulunmaktadır. İnceleme alanındaki sırt tipi travertenler çok ince tabakalı ve kırılgan yapılanlarından dolayı doğal yapı taşı olarak kullanılmaya uygun olmamaktadırlar. Tabakalı travertenlerde ise travertenlerin batı kenarı boyunca 2.5 km²'lik bir alanda, toplamda ise yaklaşık olarak 3.2 km²'lik bir alanda blok üretimi yapılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to specify the marble characteristics of the Başkale Region. The workspace involves Başkale District, Tandoğdu Village and it's neighbourhood in Provinve Van. Within the scope of the study, the measurements necessary for travertines' block production such as discontinuity, major joint and fractures, porosity and stilolites are performed. Also, block attainability of the travertines in the region is investigated. The workspace takes place within the rock assemblages originated in the time invertal from Paleozoic to today. In the western part pf the region, Pliocene aged clastic rocks belonging to Büyükçay Formation and in the eastern part, Eocene aged clastic rocks belonging to Yücelendere Formation takes place. In the southern part, metamorphic rocks belonging to Bitlis Massive and while in the northern part, Pliocene and Eocene-Aged clastic rocks takes place as in eastern and western parts. According to the geological incestigations done, travertines with a thickness changign between 1-25 metres and morphologically fissure-ridge and laminated travertines takes place within the region. Due to their laminated and fragile characteristics, fissure-ridge travertines are not appropriate to be used for marble production. For laminated travertines, it is determined that block-production of approximately in a 2.5 km2 area along western ridge of travertines and in a 3.2 km2 area in total can be done