Karaerik üzüm çeşidinin kallus kültürlerinde UV ışını etkisi ile antosiyanin üretiminin uyarılması
Inducing of anthocyanin in callus culture of karaerik by effect of UV irradiation
- Tez No: 482615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN KESKİN, YRD. DOÇ. DR. FETHİ AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Karaerik üzüm çeşidine ait kallus kültürlerinde, antosiyanin üretiminin uyarılması üzerine Ultraviyole (UV) ışınının etkisi incelenmiştir. En uygun kallus dokuları, in vitro bitkiciklerin yaprak ayalarından elde edilmiştir. Kültür ortamı olarak, üç farklı kombinasyon denenmiştir. Birinci kombinasyona 0.1 mg L-1 NAA ve 0.2 mg L-1 Kin, ikinci kombinasyona 5 mg L-1 NAA ve 1 mg L-1 Kin, üçüncü kombinasyona ise 2 mg L-1 NAA ve 0.5 mg L-1 Kin eklenmiş Gamborg B-5 ortamı kullanılmıştır. Kalluslar, 21 gün ara ile iki defa alt kültüre alınmıştır. İkinci alt kültürden sonra, 12 ve 15 gün yaşlı kalluslara, steril kabin içerisinde petri kutularının kapakları açılarak, 10 cm uzaklıktan 10 ve 15 dk süreyle 254 nm dalga boyuna sahip UV-C ışını uygulanmıştır. Uygulamanın ardından kalluslar karanlık koşullarda inkübe edilmiştir. Antosiyanin ölçümleri 0., 24., 48. ve 72. saatlerde Spektrofotometre ile yapılmıştır. UV ışınının asma dokularında antosiyanin üretimini uyarmada etkili olduğu belirlenmiştir. En yüksek antosiyanin üretimi (196.74 μmol g-1 TA) birinci ortam kombinasyonunda geliştirilen 12 gün yaşlı kalluslara 10 dk UV ışını uygulaması sonrası 72 saatlik bir inkübasyon sonunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Ultraviolet (UV) irradiation on induction of anthocyanin production on callus cultures of 'Karaerik' grape cultivar was investigated. The most appropriable callus tissues were obtained from the leaves of the cuttings grown in in vitro plants. Three combinations were used as culture medium. Gamborg B-5 medium was utilized with first combination as 0.1 mg L-1 NAA and 0.2 mg L-1 Kin, second combination as 5 mg L-1 NAA and 1 mg L-1 Kin, and third combination as 2 mg L-1 NAA and 0.5 mg L-1 Kin. Callus tissues were subcultured two times with 21 days intervals. After the second subculture, 12 and 15 days-old callus tissues were exposed to 254 nm UV-C light at 10 cm distance from the source for 10 and 15 min by opening covers of the petri dishes in sterile cabin. After the treatment, callus tissues were incubated under dark conditions. Anthocyanin values were measured at 0, 24th, 48th and 72nd hours by spectrophotometer. It has been determined that UV radiation is effective for induction the production of anthocyanins in grape tissues. The highest anthocyanin production (196.74 μmol g-1 FW) was obtained from 12-day-old calli grown in the first medium for 72 hour incubation period after 10 min UV irradiation.