Kanatlı karma yemlerinde aflatoksin (B1, B2, G1, G2) varlığının araştırılması
Investigation of the presence of aflatoxin (B1, B2, G1, G2) in poultry mixed feeds
  1. Tez No: 482614
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN SAYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada; Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Derneğine (BESD-BİR) üye olan Ankara, Bolu, Samsun, İstanbul, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Manisa, İzmir, Adana ve Gaziantep illerinden 59 yem örneği ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliğine (YUM-BİR) üye olan Manisa, Balıkesir, İstanbul, Bolu, Samsun, Adana, Gaziantep ve Bursa illerinden 22 yem örneği toplamda 81 yem örneği toplanmış Aflatoksin analizleri yüksek basınçlı likit kromatografi (HPLC) cihazı ile tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, toplam 81 yem örneğinin 41'inde (%50.6) aflatoksin bakımından bulaşık olduğu tespit edilmiş, bunların 23'ünde (%28) aflatoksin G2 tespit edilmiş ve 0.005- 0.5321 μg/kg , 2 (%2) adetinde aflatoksin G1 tespit edilmiş ve 0.0028-0.5676 μg/kg; ; 12 (%15) adetinde aflatoksin B2 tespit edilmiş ve 0.0008-0.9224 μg/kg; 18 (%22) adetinde aflatoksin B1 tespit edilmiş ve 0.0780-13.3985 μg/kg arası değerler kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçların kabul edilen üst sınır değerlerinin altında olduğu ve kanatlı besleme açısından risk teşkil etmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 59 feed samples were taken from broilers farms which is the member of union of white meat industry and breeder union that located in Ankara, Bolu, Samsun, İstanbul, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Manisa, İzmir, Adana and Gaziantep cities, 22 feed samples were taken eggs farms which is the member of union off egg producer that located Manisa, Balıkesir, İstanbul, Bolu, Samsun, Adana, Gaziantep and Bursa cities. The aflatoxin analyzes were carried out by high pressure liquid chromatography (HPLC). As a result of the analyzes, it was determined that 41 of the total 81 feed samples (50.6%) were contaminated with aflatoxin, 23 (28%) of them were detected as aflatoxin G2 and values between 0.005-0.5321 μg /kg; . 2 (2%) of aflatoxin G1 were detected and values between 0.0028-0.5676 μg /kg; 12 (15%) of aflatoxin B2 were detected and values between 0.0008-0.9224 μg /kg; 18 (22%) of aflatoxin B1 were detected and values between 0.0780-13.3985 μg /kg were recorded. It was observed that the results obtained were below the acceptable upper limit values and did not constitute a risk.