Asma ağlama suyunun in vitro besin ortamı olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi
Determination for usability of grapevine bleeding water as in vitro nutrient media
- Tez No: 450454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, asma ağlama suyunun bitki doku kültürü çalışmalarında besin ortamı olarak kullanılabilirliği, beş ticari besin ortamı (MS, WH, B5, SH ve WPM) ile karşılaştırmalı olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Erciş ve Karaerik (Cimin) üzüm çeşitlerinden budama döneminde ağlama suları toplanmıştır. Hazır temel besin ortamları litreye belirtildiği miktarlarda ilave edilmiş ve tüm ortamların pH değeri 5.7'ye ayarlanmıştır. Ağlama sularının bir kısmı ile MS ve SH ortamlarına 30 g, B5 ve WPM ortamına 20 g sakaroz ilave edilmiş, ağlama sularının bir kısmı ile WH ortamına ise sakaroz ilave edilmemiştir. Tüm ortamlar agar (%0.8) ilave edildikten sonra otoklavda 121 C'de 20 dakika süreyle sterilizasyon işlemine tabii tutulmuştur. Budama zamanı her iki üzüm çeşidinden alınan çeliklerin iklim odasında sürdürülmesiyle elde edilen yaprak ayası, yaprak sapı ve boğum aralarına ait parçalar eksplant olarak kullanılmıştır. Her eksplant 10 petri kabına 10 parça olacak şekilde dikim yapılmıştır. Kültürler 8/16 saat fotoperiyotta, 2000 lüks ışıkta ve 25 °C'de dört hafta inkübe edilmiştir. Dördüncü haftanın sonunda adventif sürgün oluşturan eksplant oranı (%), kallus oluşturan eksplant oranı (%), farklı kallus kalitesi (I. tip ve II. tip) ile farklı kallus dereceleri incelenmiştir. Ağlama sularında EC, pH, %TA, %SÇKM, gallik asit içeriği gibi rutin analizlerin yanı sıra, ICP-OES aleti ile mineral madde analizleri de yapılmıştır. Kültüre alınan eksplantlar farklı ortamlarda farklı gelişmeler göstermiştir. Çalışma sonucunda asma ağlama suyunun doğrudan doku kültürü ortamı olarak kullanılabileceği gibi hindistan cevizi sütü gibi kimyasal olarak tanınmayan, her hazırlamada farklı içeriğe sahip olabilen ancak çeşitli kültür ortamlarında başarıyla kullanılabilen bir kaynak olarak da doku kültürü çalışmalarında kullanılabililirliği mümkün görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine whether utilized for nutrient media of grapevine bleeding water which has a very rich content in plant tissue culture studies by comparative with 5 commercial nutrient media. Bleeding water was collected from“Karaerik (Cimin)”and“Erciş”grape cultivars at the pruning period. Essential nutrient media were added as indicated amounts per liter and the pH was adjusted to 5.7 in all media. 30 g B5 was added into MS and SH medium with some bleeding water. Similarly, 20 g sucrose was also added into WPM medium with some bleeding water. However, WH medium was composed only some bleeding water without sucrose. After addition of agar (0.8%), all media were sterilized in the autoclave at 121 ˚C for 20 minutes. Pieces of leaf palm, petiole and nodes which were obtained by shooting of cuttings taken from both cultivar at the pruning period were used as explants. Each explant was planted in petri dishes as 10 pieces in per dish. Cultures were incubated with 8/16 h photoperiod at 2000 lux light and 25 °C for four weeks. The explant rates to form adventitious shoots and callus as well as callus quality (type I and type II) (%), and different callus degrees were examined at the end of the four weeks. Routine analysis such as EC, pH, TA%, and TSS% as well as spectrophotometric assays: total phenolic and total antioxidant were executed. In addition, minerals were also analyzed by ICP-OES device. Cultured explants showed different growth level in the different media. As conclusion, it can be stated that bleeding water in grapevine can be utilized directly as tissue culture media. In addition, it is likely that bleeding water can be also used as source in tissue culture study like coconut milk which is unidentified as chemically.