Sapanca gölü (Sakarya) havzası toprak ve sedimentlerinden Streptomyces cinsi bakterilerin izolasyonu, karakterizasyonu ve teşhisi
Isolation, characterization and diagnosis of bacteria, the genus streptomyces, from basin sedimentary soil of Sapanca Lake (Sakarya city)
  1. Tez No: 482616
  2. Yazar: DİLARA HANDE ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Sakarya ili sınırlarında bulunan Sapanca Gölü havzası toprak ve sedimentlerinden Streptomyces cinsi bakterileri izole edilerek karakterizasyon ve teşhisi yapılmıştır. Toplam 6 farklı lokaliteden alınan 12 toprak numunesinin fiziko-kimyasal analizleri yapılmıştır. Saflaştırılan 60 Streptomyces izolatı havasal, misel ve difüziye pigment rengi esas alınarak 4 ana gruba ayrılmıştır. Streptomyces izolatlarına, antibiyotik duyarlılığı, degredasyon aktivitesi, büyüme, azot ve karbon kaynağı kullanımı testleri uygulanmıştır. Tüm izolatların fenotipik ve biyokimyasal karakterleri belirlenerek IDENTAX bilgisayar programına bu veriler aktarılmış, cins içerisindeki pozisyonları belirlenerek teşhisleri yapılmıştır. Teşhis edilenler; Streptomyces cyaneus, Streptomyces filipinensis, Streptomyces exfoliatus, Streptomyces chromogenus, Streptomyces chromofuscus, Streptomyces griseoruber, Streptomyces antibioticus, Streptomyces lydicus, Streptomyces lavendulae ve Streptomyces purpureus türleridir. Teşhisleri tamamlanan Streptomyces izolatlarının test sonuçları MVSP 3.2 bilgisayar programı ile birbirleri arasındaki benzerlik dendogramları oluşturulmuştur. Renk kümelerini temsilen seçilen 4 suşun DNA izolasyon ve dizi analizleri yapılmış ve 27F ile 1492R primerleri kullanılarak 16S rDNA geni kısmi olarak PCR ile çoğaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Streptomyces bacteria were characterized and diagnosed after being isolated from the soil and sediments of Lake Sapanca in Sakarya province. Physico-chemical analyzes of 12 soil samples taken from 6 different localities on total, were carried out. The purified 60 Streptomyces isolates were divided into 4 main groups based on air, micelle and diffuse pigment colour. Streptomyces isolates were analysed and tested for antibiotic susceptibility, degradation activity, growth, nitrogen and carbon source use. Phenotypic and biochemical characteristics of all isolates were determined and these data were transferred to IDENTAX computer program and their positions were identified and diagnosed. Those which were diagnosed are Streptomyces cyaneus, Streptomyces filipinensis, Streptomyces exfoliatus, Streptomyces chromogenus, Streptomyces chromofuscus, Streptomyces griseoruber, Streptomyces antibioticus, Streptomyces lydicus, Streptomyces lavendulae ve Streptomyces purpureus. The test results of the Streptomyces isolates, which have been diagnosed, were compared with the MVSP 3.2 computer program to establish similarity dendograms. DNA isolation and sequence analyzes of 4 selected colonies were performed and 27S and 1492R primers were used to amplify the 16S rDNA gene partially by PCR.