Multikomponent halkalanma reaksiyonu yöntemi ile heterohalkalı bileşiklerin sentezi
Synthesis of heterocyclic compounds by multicomponent cyclocondensation reaction method
  1. Tez No: 482621
  2. Yazar: METİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Multikomponent halkalanma reaksiyonu yöntemlerinden biri olan Biginelli reaksiyonu ile okso, imino ve tiyoksopirimidin türevi bileşikler sentezlendi. Pirimidin türevi bileşiklerin elde edilmesinde çıkış maddeleri olarak dibenzoil metan, 4-(metiltiyo)benzaldehit ve üre türevi bileşikler kullanıldı. Sentezlenen pirimidin türevlerinden ilki olan 5-benzoil-6-fenil-4-(4-tiyometilfenil)-1,2,3,4-tetrahidro-2-tiyoksopirimidin (1) bileşiğinin bromokarboksilik asit bileşikleri ile halkalanma reaksiyonları gerçekleştirildi. Sentezlenen tüm bileşiklerin elektronik yapıları Gaussian paket program kullanılarak Density Functional Theory (DFT/6-31G) teorisi ve B3LYP fonksiyonelleri ile incelendi. Elde edilen pirimidin türevi bileşiklerin yapıları elementel analiz, IR, 1H ve 13C NMR spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, compounds of oxo, imino and thioxopyrimidine derivatives were synthesized by Biginelli reaction which is one of Multicomponent cyclization reaction methods. Pyrimidine derivative compounds were prepared using dibenzoyl methane, 4-(methylthio)benzaldehyde and urea derived compounds as starting materials. Cyclization reactions of 5-benzoyl-6-phenyl-4-(4-(methylthio)phenyl)-1,2,3,4-tetrahydro-2-thioxopyrimidine (1) with bromocarboxylic acid compounds were carried out in the synthesized pyrimidine derivatives. Electronic structures of all synthesized compounds were studied by using Density Functional Theory (DFT / 6-31G) theory and B3LYP functions using Gaussian package program. Obtained pyrimidine derivative compounds were clarified by elemental analysis, IR, 1H and 13C NMR spectroscopic methods.