Kısraklarda kandaki beta-karoten ve A vitamini konstrasyonu ile döl verimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Corelation between reproductive performance and blood beta-carotene and vitamin A levels in mares
- Tez No: 48263
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSEL ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
56 6. ÖZET Bu çalışmada döl verimi sorunu olmayan kısraklarla kı yaslandığında, döl verimi sorunu olan kısrakların kandaki A vitamini ve B-karoten düzeylerini incelemek amaçlanmıştır. Materyal olarak aynı bakım ve beslenme koşullarındaki 20 kısrak kullanılmıştır. Bunlardan 10 tanesi doğum yapmış kısraklar, 10 tanesi döl verimi sorunu olan kısraklardır. Kontrol ve deneme grubundaki kısraklardan doğumu takiben aynı zamanlarda 3. günden itibaren birer hafta aralıklarla alınan kanlardaki A vitamini ve B-karoten konsantrasyonları spektro- fotometrik yöntemle ölçülmüştür. Deneme grubundaki ortalama A vitamini konsantrasyonları 3. gün, 1., 2., 3., 4., 5., 6. haftalarda sırasıyla (23.10 ± 6.27), (25.14 ±7.31), (26.87 ± 5.01), (27.01 + 3.83), (26.29 ± 3.64), (25.14 ± 2.81), (25.43 ± 2.64) ujg/dl, kontrol gru bunda ise (21.7 ± 3.23), (22.7 ± 4.32), (23.2 i 3.97), (24.9 ± 4.61), (26.1 ± 5.61), (25.9 ± 5.76), (24.8.+ 5.32) ujg/dl olarak saptanmıştır. B-karoten konsantrasyonları sırasıyla deneme grubunda (102.29 + 14.68), (117.29 ± 29.27), (132.29 ± 27.74), (129.14 + 33.69), (151.71 £ 36.94), (150.14 + 42.42), (159.14 +57 59.49) ug/dl, kontrol grubunda ise (90.5 ± 36.47!), (104.1 ± 28.18), (133.8 ± 34.22), (140.9 ± 49.33), (145.2 ± 36.23), (133.6 ± 32.71), (147.5 ± 30.55) ug/dl olarak bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda döl verimi sorunu olan kısraklarda A vitamini vs B-karoten konsantrasyonlarının normal düzeyler de olduğu ve kontrol grubuyla önemli bir farklılık gösterme diği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
58 7. SUMMARY The aim of this study was to investigate the blood vita min A and p-carotene levels in mares with reproductive per formance problem compared to those in mares without reproduc tive performance problem. As materials, 20 mares in equal management and feeding conditions were used. Of these, 10 were foaling mares and 10 were mares with reproductive performance problem. The blood samples were taken from control and experimental mares onca a week from Day 3 after perturition. Vitamin A and p-carotene levels in samples were measured by spectrophotometr ic method. The mean vitamin A concentrations of experimental group in Day 3, Weeks 1,2,3,4,5 and 6 were (23.10 ± 6.27), 25.14 ± 7.31), (26.87 ± 5.01), (27.01 + 3.83), (26.29 + 3.64), (25.14 ± 2.31), (25.43 + 2.64) ujg/dl, respectively and in control group (21.7 ± 3.23), (22.7 ± 4.32), (23.2 + 3.97), (24.9 ± 4.61), (26.1 ± 5.61), (25.9 ± 5.76), 24.3 + 5.32) 4g/dl The mean p-caroten concentrations of experimental group, in above days were (102.29 ± 14.63), (117.29 ±.29.27), (132.29 + 27.74), 129.14 ± 33.69), (151.71 ± 36.94), (150.14 i 42.42), (159.14 ± 59.49) tjg/dl, respectively and in control59 group (SO. 5 + 36.47), (104. İ + 28.18), (133.8 i 34.22), (140.9 ±49.33), (145.2 ± 36.23), (133.6 +32.71), (147.5 + 30.55) ug/dl. At the result of this study, vitamin A and p-carotene concentrations in mares with reproductive performance problem were in normal ranges and were insigni ficantly different compared to those in control group.