Flow analyzing and determining force of two different bucket in the pelton turbine
Pelton türbinde iki farklı kovadaki akış analizi ve kuvvet belirlenmesi
  1. Tez No: 482633
  2. Yazar: AZHIN ABDULLAH SABER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Pelton türbini düşük su debisi ve yüksek rakımlarda mikro-hidro-elektrik enerji santrali inşasında kullanılmaktadır. Değişik çalışma koşullarında en yüksek verimlilikle çalışabilen bir Pelton hidrolik türbini elde etmek için türbin parametrelerinin daha tasarım aşamasında ele alınması gerekmektedir. Yapılan araştırma kapsamında incelenen sıvı akışı simülasyonlarında ANSYS FLUENT yazılımı kullanılmıştır. Bu çalışma kova ayraç açısının, besleme hızının ve iki farklı model için kova çaplarının etkilerini ve toplam gücü belirleyip pelton türbinindeki akış yapısını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada farklı besleme hızlarına sahip (20, 25, 30, 35 ve 40 m/sn.) iki farklı kova modeli, dört değişik ayraç açısı (55, 75, 90 ve 115) ve iki akış çapı (30 ve 40 mm), her bir parametrenin kova üzerindeki etkin güce olan etkileri açısından incelenmiştir. Elde edilen veriler, kova üzerindeki güç ile besleme hızı arasında lineer bir bağlantı ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar aynı zamanda 90 derece açıya kadar ayraç açısı ile kova üzerine uygulanan güç arasındaki bağıntının da lineer olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak model 1 için türbin verimliliği 90 derecede azami seviyeye ulaşmıştır. Bu sonuçlar pelton türbin tasarımında optimizasyon süreci için daimi akış hesapları kullanmanın beklenen faydaları üzerine bir öngörü kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ThePelton turbine is utilized in low water stream and high head in building micro-hydro-electric power plant. For obtaining a Pelton hydraulic turbine with highest efficiency throughout different working circumstances, the turbine parameters have to be encompassed in the designing process. For the simulations of liquid flow, the ANSYS FLUENT was applied. This work is set out to investigate the effect of bucket splitter angle, inlet velocity values and different diameter for two models of the bucket for determining the force and visualizing the flow pattern on the pelton turbine bucket. The study utilized two diverse bucket models at various inlet velocities (20, 25, 30,35and 40m/s), four diverse splitter angle (55, 75, 90and 115) and two diameters (30and 40) mm for finding out the impacts of every single parameter on the effective force on the bucket. The acquired outcomes revealed that there is a linear relationship between force and inlet velocity on the bucket. Furthermore, the results also uncovered that the relationship between splitter angle and force on the bucket is linear until 90 degree. Consequently, turbine efficiency reached higher value at 90 degree for model 1. These outcomes provide vision into the expected advantage of steady flow calculations over the pelton turbines design optimization process.