Akciğer tüberkülozlu olgularında birinci grup antitüberküloz ilaçlara bağlı yan etkiler ve sıklığı
The side effect and frequency of the first group anti-tuberculosis drugs in patients with pulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 482643
  2. Yazar: THIERRY SIBOMANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ALTIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tüberküloz tedavisinde ilaçların toleransı önemli bir sorundur. İlaçların neden olduğu sorunlar, basit cilt döküntülerinden nörolojik semptom ve bulgulara, hafif transaminaz yükselmelerinden toksik hepatitten ölüme kadar değişen bir spektrum göstermektedir. Biz de, hastanemiz tüberküloz polikliniğinde, akciğer tüberkülozu tanısı alıp birinci grup antitüberküloz ilaç tedavisi başlanan hastalarda görülen ilaç yan etki oranlarını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. MATERYEL VE METOD: Tüberküloz polikliniğimize başvuran ve akciğer tüberkülozu tanısı alıp antitüberküloz tedavisi başlanan 100 olgu retrospektif olarak çalışmaya alındı. Bu olguların cinsiyeti, aldıkları olgu tanımları, ek hastalık, TB dışı ilaçları, aldığı tedavi, alkol ve sigara alışkanlığı, aktif hepatit varlığı (HBs Ag, anti HBs, diğer markerlerin durumu), serolojik durum (HİV), balgam yayma durumu, balgam kültürü durumu ve başlangıç karaciğer enzimleri durumu gibi veriler ve gelişen yan etkileri analiz edildi. BULGULAR: 100 olgunun yaş ortalaması 35,89±15,46 olup bunların 66' sı erkek, 34'ü kadındı. Hastaların 85' i yeni olgu olup, 15' i ise daha önce tedavi görmüş olguydu ve bunların % 18'inde ek hastalık mevcuttu. Hastaların % 59'unda ilaca bağlı yan etkiler görülmüş olup bunların %75,8'i kadın, % 24,2'si ise erkekti. Yan etkilerin % 72'u minör, % 28'i majör yan etkilerdi. En sık görülen yan etki % 43 ile hiperürisemiydi. Bunu % 23 ile hepatotoksisite ve kaşıntı gibi yan etkileri izlemekteydi. En az görülen yan etki ise % 2 ile ototoksisite ve trombositopeniydi. Yan etki gelişen hastaların % 15'inde ilaçları kesildi. Kronik alkolizm, hepatit B, C enfeksiyonu olan olgularda hepatotoksisite gelişme oranı olmayanlara göre daha fazlaydı. SONUÇ: Bizim çalışmamızda, tüberküloz tedavisi sırasında en sık karşılaşılan ilaca bağlı yan etki hiperürisemi olarak saptanmıştır. Ancak hiçbir hastada tedavi kesilmesini gerektirecek düzeye yükselmemiştir ve belirgin semptom yaratmamıştır. Yine bekleneceği üzere, hastanın daha önce Hepatit geçirmiş olması, HCV ve HBsAG pozitifliği ve bulantı kusma şikayetlerinin oluşu da, hepatotoksisite gelişmesi açısından anlamlı bulunmuş olduğundan bu özelliklere sahip hastalara daha fazla özen gösterilmeli ve daha sık aralıklarla biyokimyasal açıdan tetkik edilmelidirler. Çalışmamıza alınan kadın hasta oranı daha az olmasına karşın, yan etkilerin kadın hastalarda erkeklere göre daha fazla oranda geliştiği saptanmıştır. Bu nedenle de, yan etkiler açısından kadınların daha dikkatli takip edilmesi gerektiği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Tüberküloz, yan etkiler, ilaç toksisitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: The tolerance of drugs in tuberculosis treatment is an important problem. The problems caused by drugs range from simple skin rashes to neurological symptoms and findings, from mild transaminase elevations to toxic hepatitis death. We aimed to evaluate retrospectively the side effects of the drug in tuberculosis policlinic patients who were diagnosed with pulmonary tuberculosis and who were treated with first group antituberculosis drugs. MATERIALS AND METHODS: 100 patients who applied to our tuberculosis polyclinic and had a diagnosis of pulmonary tuberculosis and started antituberculosis treatment were rectrospectivily included in the study. Sex, case definitions, additional illness, non-TB drugs, treatment, alcohol and smoking habits, presence of active hepatitis (HBs Ag, anti HBs, other markers), serologic status (HIV), sputum smear status, sputum culture Status and initial liver enzyme status and drug side effects of these cases were analyzed. RESULTS: Mean age of 100 cases was 35,89 ± 15,46. 66 of them were male and 34 were female. 85 of the patients were new cases, 15 were recurrent cases and 18% had additional diseases. Side effects related to drugs were observed in 59% of the patients. 75.8% of them were female and 24.2% were male. 72 % of side effects were minor, and 28 % were major side effects. The most frequent side effect was hyperuricemia with 43%. Side effects such as hepatotoxicity and pruritus were followed by 23%. Ototoxicity and thrombocytopenia were observed in 2% of the patients with the least side effect.15% of the patients with side effects need to be withdrawn. Patients with chronic alcoholism, hepatitis B, C infection have a higher incidence of hepatotoxicity than those without hepatotoxicity. CONCLUSION: İn our study, the most common adverse side effect during tuberculosis treatment was hyperuricemia. However, in any patient, treatment has not risen to the point that it should be discontinued and does not cause any significant symptoms. Again, as expected, patients with prior hepatitis, HCV and HBsAg positivity and nausea and vomiting complaints were found to be important in terms of hepatotoxicity development, so patients with these characteristics should be more careful and biochemically examined more frequently. Although the proportion of female patients included in the tudy was lower, side effects were found to be more elevated in female than in male patients. It is thought that women should be followed more carefully in terms of side effects. KEYS WORDS: Tuberculosis, Side effects, drug toxicity