Akut iskemik inmeli hastalarda swı sekansının tanıya ilave katkısının araştırılması
Additional value of susceptibility weighted imaging in the evaluation of acute ischemic stroke patient
- Tez No: 482644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MESRUR HALEFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Akut iskemik inme ile acil servise gelen hastalara kranial BT ve diffuzyon ağırlıklı görüntülerin yanı sıra kolayca elde edilebilen SWI sekansı ile tanıya faydalı bilgiler elde edilebilir. Retrospektif olarak yapmış olduğumuz çalışmamızın amacı akut iskemik inmeli hastaların görüntüleme modaliteleriyle değerlendirilmesinde SWI sekansının kranial BT ve konvansiyonel MR sekanslarıyla elde edilenlerden farklı olarak ilave bilgi elde edip edemeyeceğimizi araştırmaktır. Materyal metod: Bu amaçla iki yıl boyunca akut iskemi kliniği ile acil servise gelen Pacs sisteminde kayıtlı kranial BT, diffuzyon ağırlıklı görüntüleme ve konvansiyonel MR görüntüleri bulunan hastaları retrospektif olarak inceledik. Diffuzyon ağırlıklı görüntülerde akut iskemi ile uyumlu diffuzyon kısıtlaması bulunan hastaları; makro ve mikrohemorajilerin varlığı, etkilenen beyin parankim alanı komşuluğunda belirgin olarak izlenen venlerin varlığı ve majör intrakranial arterlerdeki duyarlılık damar işaretinin saptanmasını SWI sekansını kullanarak değerlendirdik. Ayrıca çalışmamızda kranial BT görüntülerde hiperdens arter işareti ve flair sekanslarda hiperintens damar işareti araştırıldı.Hastaların kranial BT ve konvansiyonel MR sekansları hemoraji saptanması yönünden değerlendirildi. Bulgular: Çalışma popülasyonunda yer alan 65 hastanın tümü DAG de akut iskemi ile uyumlu diffuzyon kısıtlaması gözlenen hastalardı. Bu 65 hasta arasında 53 hastada (%82) kranial BT, konvansiyonel MRI ve SWI sekansında hemoraji saptanmadı. Kranial BT görüntülerde 5 hastada ve konvansiyonel MRI sekanslarında 6 hastada makrohemoraji saptandı. SWI sekansı ile bu 12 hastanın tümünde hemoraji saptamayı başardık. Bu 12 hasta arasında 6 hastada makrohemoraji ve yine 6 hastada peteşial mikrohemoraji mevcuttu.Bu 65 hastadan oluşan akut iskemik inmeli hasta popülasyonunun 53 tanesinde ( %82) SWI sekansı ile iskemik beyin parankimi komşuluğunda kortikal ve intrameduller venlerin belirginleştiği saptanmış olup bu bulgu hastaların kranial BT ve konvansiyonel MR sekanslarında izlenmemiştir. Akut iskemik inmeli hastalarda kranial BT görüntülerde hiperdens arter işareti 65 hastanın 31´nde(%48) Flair ağırlıklı sekansta hiperintens damar işareti 65 hastanın 21´ nde (% 32) izlenebilmiş olmasına karşın SWI sekansında duyarlılık damar işareti 65 hastanın 55 ´nde (% 84) saptanmıştır. BT de hiperdens arter işareti ve MR sekanslarında hiperintens damar işareti gözlenen tüm olgular duyarlılık damar işareti sayesinde SWI sekansıyla saptanmışlardır Sonuç: SWI sekansı akut iskemi kliniği ile acil servise gelen hastalara; kranial BT ve konvansiyonel MR sekanslarına ilave olarak, mikrohemorajilerin varlığını göstermede, intrakranial arterde trombusun varlğını göstermede, etkilenen beyin parankim alanı varlğını öngörmede ilave katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Acute ischemic stroke can be useful information for diagnosing the disease with emergency cervical CT and diffusion-weighted images as well as easily obtainable SWI sequence. The purpose of our retrospective study is to investigate whether we can obtain additional information of the SWI sequence different from those obtained with cranial CT and conventional MR sequences in the evaluation of imaging modalities of acute ischemic stroke patients. Materials and Methods: We retrospectively reviewed the patients with acute ischemic clinic and pediatric Pac-system cranial CT, diffuse weighted imaging and conventional MR images for two years. The patients with diffuse restriction compatible with acute ischemia in diffusion-weighted images; macro- and microhemorrhages, presence of veins clearly observed in the adjacent brain parenchyma area, and sensitivity of major intracranial arteries using SWI sequence. In our study, hyperintense arterial sign and hyperintense vessel sign were investigated in cranial CT images and flair sequences. sequences were evaluated for the detection of haemorrhage. Findings: All of the 65 patients included in the study population were patients with diffuse restriction compatible with acute ischemia. Of these 65 patients, 53 patients (82%) did not have hemorrhage on cranial CT, conventional MRI, and SWI sequences. Machehemorrhage was detected in 5 patients on cranial CT images and in 6 patients on conventional MRI sequences. In 12 patients, macrohemhemorrhage was present in 6 patients and petechial microhemorrhage in 6 patients. In 53 patients (82%) of acute ischemic stroke patient population consisting of 65 patients, cortical and ischemic brain parenchyma adjacent to SWI sequence and ischemic brain parenchyma intramedullary venules, and this finding has not been observed in patients with cranial CT and conventional MR sequences. In acute ischemic stroke patients, hyperdense artery marking was detected in 31 (48%) of 65 patients Flair weighted sequential hyperintense vessel marking was observed in 21 patients (32%) in 65 patients, whereas sensitivity markers in SWI sequence were detected in 55 patients (55% ). Hyperdens artery sign in the CT and hyperintense vessel sign in the MR sequences were all detected by SWI sequence due to vascular signs of susceptibility Conclusion: SWI sequence is acute cerebral infarction with emergency ischemia clinic; In addition to cranial CT and conventional MR sequences, additional contributions will be made to predict the presence of the affected brain parenchyma area, indicating the presence of microhemorrhages and the presence of thrombus in the intracranial artery.