İnfertil olgular için tubal patensi değerlendirilmesinde histerosalpingografinin laparoskopik bulgularla karşılaştırılması
Comparison of hysterosalpingography andlaparoscopy in evaluation of tubal patency
  1. Tez No: 482649
  2. Yazar: ÖZGE KAHRAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. EMRE SİNAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş Tubal okluzyon, kadın fertilitesinin en sık görülen sebeplerinden biridir. İnfertilitenin yönetiminde, tubal açıklığın değerlendirilmesi şarttır. Bu amaçla tubal patensiyi değerlendirmede kullanılan en önemli iki diagnostik işlem, histerosalpingografi (HSG) ve laparoskopidir. Bu çalışmanın amacı, tubal patensiyi değerlendirmede HSG ve laparoskopide saptanan bulguları karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod Hastanemizde, Ocak 2015-Haziran 2017 tarihleri arasında primer veya sekonder infertilite nedeniyle HSG çekilen ve takiben laparoskopi yapılan hastaların dosyaları retrospektif olarak araştırıldı. Bulgular Çalışmaya toplam 67 hasta dahil edildi. Laparoskopi altın standart olarak değerlendirildiğinde, HSG'nin bilateral tubal patensiyi değerlendirmede sensitivitesi %82, spesifisitesi %75, pozitif prediktif değeri %91, negatif prediktif değeri ise %57 olarak bulundu. Aynı değerler, tubal patensi izlenmeyen hastalar için, sırasıyla, %62, %93, %55 ve %94 olarak bulundu. Sonuç Tubal patensiyi değerlendirmede HSG'nin gücü kabul edilebilir seviyede gözükmektedir. Tubal patensi için, HSG ve laparoskopi, birbirinin alternatifi olarak değil, birbirinin tamamlayıcısı olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction Tubal occlusion is one of the most common causes of the femal infertility. Tubal patency should be evaluated. The diagnostic evaluation consists of two methods, hysterosalpingography and laparoscopy. The aim of this study is to compare the findings of hysterosalpingography and laparoscopy in the evaluation of tubal patency. Methods Patients who underwent hysterosalpingography and laparoscopy for primary or secondary infertility between January 2015 and June 2017 in our institution were retrospectively analyzed. Results A total of 67 patients were included into analysis. Laparoscopy was accepted as a gold standart diagnostic method. Sensitivity, specificity, positive and negative predictive values of hysterosalpingography in detection of bilateral tubal patency were found as 82%, 75%, 91% and 57%, respectively. When patients with no tubal patecy were considered, sensitivity, specificity, positive and negative predictive values of hysterosalpingography were 62%, 93%, 55% and 94%, respectively. ix Conclusion Hysterosalpingography may be considered as a reliable diagnostic method in evaluation of tubal patency. Hysterosalpingography and laparoscopy are not alternative, but are the complementary methods in the examination of tubal patency.