Normoresponder IVF olgularında gebe kalan ve gebe kalamayan olguların uterin arter, spiral arter ve ovaryan arter doppler parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of arterial blood flow in patients who achieve pregnancy and who couldn't achieve pregnancy after the treatment for İFV
  1. Tez No: 482650
  2. Yazar: ELİF ESENDEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN ALİ GALİP ZEBİTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Endometrial kan akımının endometrial implantasyonda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Biz çalışmamızda 2 IUI sonrası yapılan IVF tedavisine normoresponder olarak cevap veren hastalardan gebe kalan ve gebe kalamayan olguların uterin arter (UA), spiral arter (SPA) ve ovaryan arter (OA) kan akımlarında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METOD: Çalışmamızda, 01.01.2016 ile 01.03.2017 tarihleri arasında Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Polikliniği'ne başvurmuş hastalar arasından 2 kez IUI sonrası IVF tedavisine“normoresponder”olarak cevap verenler seçildi. Bunlar içinden de gebe kalan ve gebe kalamayan olmak üzere 45'er kişilik 2 grup oluşturuldu. Bu çalışma gruplarının mid-luteal fazdaki UA rezistans indeksi (RI), UA pulsatilite indeksi (PI), SPA RI/PI ve OA RI/PI parametreleri, transvaginal renkli Doppler ultrasonografi ile, olguların hangi gruba ait olduğunu bilmeyen tek operatör tarafından değerlendirildi. BULGULAR: Her 2 grup arasında yaş, BMI, AMH, FSH, TSH, PRL, E2 ve P4 parametreleri karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). İnfertilite süreleri karşılaştırıldığında ise gebe kalamayan grubun infertilite süresinin (7,01±0,57 yıl) gebe kalanlara göre (5,44±0,37 yıl) daha uzun olduğu görüldü (p:0,049 p0,05). SONUÇ: Doppler parametrelerinin değerlendirilmesi ile IVF sonrası gebe kalamayan grubun UA ve SPA direnç¬leri IVF sonrası gebe kalanlardan daha yüksek olarak bulundu. Sonuç olarak IVF tedavisi başarısız olan olguların periimplantasyon dönemindeki subendometrial kanlanması, tedavisi başarılı olan olgulara göre daha az olarak ölçülmüştür ve bu sonucun infertilite etyopatogenezinde önemli rol oynayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We aimed to evaluate the possible difference in blood flow of uterine artery (UA), spiral artery (SPA) and ovarian artery (OA) among the patients who achieved pregnancy and who couldn't achieve pregnancy after the treatment for IVF. METHODS: Patients were selected from the women who applied to Süleymaniye Maternity and Children's Training and Research Hospital, Department of Infertility between the dates January 2016 and March 2017 and among these patients, women who achieved pregnancy (n=45) and who couldn't achieve pregnancy (n=45) after the the treatment for IVF were reviewed. Mid-luteal transvaginal Doppler ultrasonografi was applied to each patient by the same operator who was blind to the diagnosis of the particular patient and each RI (Resistance Index) and PI (Pulsatility Index) values of UA, SPA and OA were calculated. RESULTS: There was no significant difference in age, BMI, AMH, FSH, TSH, PRL, E2, P4 between the two groups (p>0,05 for each parameter). There was significant difference in duration of infertility between the two groups (p:0,049 p0,05). CONCLUSION: According to Doppler parameters, resistance of uterine and spiral artery in the patients who couldn't achieve pregnancy after IVF treatment is high, which means that peri-implantation blood flow in these patients is lower than the patients who succeeded in IVF treatment. These findings suggest that endometrial perfusion may have an important contribution to etiopathogenesis of infertility.