Servikal spondilotik miyelopati olgularında open-door laminoplasti ve posterior servikal füzyon ameliyatlarının postoperatif dönem takiplerinde servikal rom (range of motion) sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesi
Comparison of the range of motion (ROM) results in patients who underwent open-door laminoplasty surgery or posterior cervical fusion surgery due to cervical spondylotic myelopathy
  1. Tez No: 482662
  2. Yazar: BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT MÜSLÜMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç Servikal dar kanal zemininde gelişen servikal spondilotik miyelopatili (SSM) hastalarının tedavisinde laminoplasti ve laminektomiyi takiben lateral mass vidaları ile uygulanan füzyon ameliyatları cerrahlar tarafından tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı SSM olan hastalarda uygulanabilen her iki ameliyatın preoperatif ve postoperatif JOA, VAS, Nurick ve servikal ROM (Range of Motion) değerlerine etkileri istatistiksel olarak değerlendirilip karşılaştırılacaktır. Materyal ve Metod Kliniğimizde 2014-2016 yılları arasında SSM nedeni ile laminoplasti veya lateral mass ile füzyon cerrahilerinde biri ile tedavi edilmiş toplam 38 hasta değerlendirildi. Posterior girişim endikasyonu göz önünde bulundurularak preoperatif kifoza sahip olmayan hastalar çalışmamıza dahil edildi ve anterior girişim yapılmış olan hastalar dahil edilmedi. 1.grupu 20 olgu çoklu seviye laminoplasti (C3-C7 arası) uygulananlar oluşturdu. 2. grupu ise yine çoklu seviyeli (C3-C7 arası) lateral mass ile füzyon ameliyatı yapılan 18 olgu oluşturdu. Her iki grubun peroperatif ve postoperatif ROM, VAS, JOA ve Nurick skor değerleri ile postoperatif nörolojik durumları kaydedildi. Elde edilen kayıtlar istatistiksel ortamda %95 güven aralığında 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Bulgular Her iki grupta da ROM değerleri altı yöndeki boyun hareketlerinde belirgin bir şekilde postoperatif dönemde azalmış bulundu. Diğer yandan laminoplasti grubundaki hastalarda fleksiyon ve ekstansiyon postop değerleri lateralmass ile füzyon uygulanan hastalara göre daha yüksek ve anlamlı bulundu. Bu yönlerdeki hareketlerde özellikle laminoplasti uygulanmış hastalarda ROM değerleri daha az azalmıştır. JOA, VAS ve Nurick skorlarında preop ve postop değerlere göre her iki grupta anlamlı bir fark olmamakla birlikte, iyileşme üzerine her iki cerrahinin katkısı anlamlı bulundu. Sonuç SSM' li hastalarda her iki ameliyat şekli de uygulanabilir. Postoperatif takiplerdeki nörolojik düzelme oranlarında her iki ameliyatın da sonuçları birbirine yakındır. Laminoplasti ameliyatı lateral mass ile füzyon ameliyatına göre ROM üzerinde özellikle fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerinde daha az negatif değişime neden olmaktadır. Bunun endikasyon seçiminde gerekli olup olmadığı konusu tartışmalı olup alternatif posterior tedaviler geliştirmek ya da cerrahi yöntemlerden en iyi sonucu sağlayanı kanıtlamak için daha uzun süreli ve hasta sayıları daha geniş olan çalışmalara yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The treatment options for the patients who have the cervical spondylotic myelopathy associated with posterior longitudinal ligament ossification, are laminoplasty or lateral mass screws followed by laminectomy and posterior fusion are often performed by the neurosurgeons. The purpose of this study is the comparison of these surgeries that is evaluated with the recordings of their preoperatively and postoperatively JOA, VAS, Nurick and cervical Range of Motion (ROM) scores. Material and Methods: Totally 38 patients results were evaluated who underwent the surgery of laminoplasty or posterior cervical fusion for the treatment of the cervical spondylotic myelopathy associated with posterior longitudinal ligament ossification in our neurosurgery department between 2014 and 2016 dates. The patients were divided into two groups. First group was including 20 patients who underwent the laminoplasty procedure. Second group was including 18 patients who underwent the posterior cervical fusion with laminectomy and lateral mass screws procedures. The results of groups that were JOA, VAS, Nurick and ROM scores were recorded as preoperatively and postoperatively. These results were compared between two surgery in a statistical way has a %95 confidence interval and 0.05 level of significance. Results: The all ROM scores of the cervical movements in all six dimension are decreasing postoperatively in two groups. On the other hand, the postoperative ROM results of laminoplasty group has obviously higher values than the posterior cervical fusion procedure group. The decreasing rate of the flexion adn the extansion ROM values in laminoplasty group is less than the the posterior cervical fusion procedure group. JOA, VAS and Nurick scores have no difference in the statistical analysis between two goups. Both of the surgeries have excellent neurological outcomes and have same neurological results in follow-ups. Conclusion Both surgery procedure can be performed for the treatment of the patients with cervical spondylotic myelopathy disease. In the postoperative follow-ups, both surgery has same neurological healing results. There is no significant difference. Although the laminoplasty group is seen as better than lateral mass screw surgery group in the ROM results, this indication is controversial for the decision of surgery type. The studies should be long term and have more number of patients to understand and develop the best suitable surgery procedure