24 – 28. gebelik haftaları arasında gestasyonel diyabetes mellitus tanısı alan ve almayan hastaların resistin ve lipokalin-2 değerlerinin BMI'lara göre karşılaştırılması
Comparison of the resistin and lipocaline-2 values of patients with and without gestational diabetes mellitus between 24TH-28TH gestational weeks according to BMI
- Tez No: 482679
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ERKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Yağ dokusundan salgılanan adipokin olarak isimlendirilen mediatörlerin beslenme, iştah, enerji metabolizması, insülin, glukagon ve lipid metabolizması, vasküler remodelling, inflamasyon gibi birçok fizyolojik işlemde rol oynayabileceği gösterilmiştir ve özellikle de obezite ve Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) ile alakalı patolojik süreçlerde pek çok araştırmaya konu olmuştur. Resistin ve lipokalin 2 (LCN-2) insülin direnci ve GDM patofizyolojisinde yeri olduğu düşünülen adipokinlerdendir. Biz bu çalışmamızda 24-28.haftalar arasında 75 gr OGTT (Oral glikoz tolerans testi) ya da 100 gr OGTT sonrası GDM tanısı konulan gebelerle kontrol grubu arasında resistin ve lipokalin 2 değerlerinin prospektif olarak karşılaştırılmasını ve de ayrıca ikincil olarak resistin ve lipokalin 2 değerlerinin hastaların BMI'lerine (Body mass ındex) göre karşılaştırılmasını amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya, Etlik Zübeyde Hanım Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Gebe Poliklinikleri 'ne Mayıs 2017 ve Ağustos 2017 tarihleri arasında başvuran 24-28. gebelik haftaları arasında olan 75 gr OGTT ya da 100 gr OGTT 'ye göre GDM tanısı alan gebeler (75 tekil gebe) ile ayrıca kontrol grubu olarak 24-28.haftalar arasında ve OGTT sonuçları normal olan, ek olarak gebelikle ilgili komplikasyonu olmayan (75 tekil gebe) sağlıklı gebeler alınmıştır. Araştırmaya alınan bireylerin BMI'i, demografik verileri, ultrasonografik ölçümleri kaydedilmiş olup serum resistin, lipokalin 2 düzeyleri ölçülmüştür. BULGULAR: Araştırma kapsamında incelenen GDM tanısı alan gebelerle, GDM tanısı almayan sağlıklı gebeler arasında Lipokalin-2 değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.044). GDM tanısı alan gebelerin Lipokalin-2 değerleri kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti. Diğer taraftan GDM tanısı alan gebelerle ve kontrol grubu arasında Resistin değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Araştırma kapsamında incelenenlerden hem GDM tanısı alan gebelerin hem de sağlıklı kontrollerin BMI grupları arasında Resistin ve Lipokalin-2 değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). SONUÇ: Literatüre bakıldığında GDM'li gebelerde resistin ve lipokalin 2 değerlerinin bir arada araştırıldığı ilk prospektif çalışma olmuştur.Çalışmamızda, GDM tanısı alan gebelerde lipokalin 2 düzeyinin istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği, resistin düzeyinin de GDM tanısı alan gebelerde yükseldiği ,ancak istatiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur. Ayrıca lipokalin 2 ve resistin düzeylerinin, GDM tanısı alan gebelerde ve kontrol grubunda BMI'i ile ilişkili olmadığı gösterilmiştir. Bu sonuçlar, maternal BMI' nin gebelik sırasında plazma resistin ve lipokalin 2 düzeylerine katkıda bulunmuyor şeklinde değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Adipoz Doku, BMI, GDM, Lipokalin-2, Resistin.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Researches shows that mediators called adipokines secreted from fat tissue; play a role in many physiological processes such as nutrition, appetite, energy metabolism, insulin, glucagon and lipid metabolism, vascular remodeling, and inflammation and has been the subject of many researches, especially in pathological processes related to obesity and GDM. Resistin and Lipocalin 2 are the adipokines thought to be involved in insulin resistance and GDM pathophysiology. In this study, we prospectively compared the resistin and lipocalin 2 values between the patients who were diagnosed Gestational Diabetes Mellitus after 75g OGTT or 100g OGTT between the 24th and 28th week and the control group and also compare resistin and lipocalin 2 values secondary to the BMI of the patients. MATERIALS AND METHODS: The study includes pregnants at 24th to 28th gestational weeks that were recognized GDM according to 75 gr OGTT or 100 gr OGTT and as a control group healthy pregnants at 24th to 28th gestational weeks with normal OGTT results in addition with nonpregnancy-related complications who were applied to Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Care, Training and Research Hospital Pregnancy Policlinics between the dates of May, 2017 to August, 2017. BMI, demographic data, ultrasonographic measurements were recorded and serum resistin and Lipocalin-2 levels were measured for individuals who were included in the study. RESULTS: There was a statistically significant difference in the Lipocalin-2 value between healthy and non-GDM-diagnosed pregnancies (p = 0.044). Lipocalin-2 values of GDMdiagnosed pregnancies were significantly higher than control group. On the other hand, there was no statistically significant difference Resistin value between the GDM patients and healthy controls. There was no statistically significant difference between Resistin and Lipocalin-2 values between the GDM patients and healthy controls and BMI groups (p> 0.05). CONCLUSION: This is the first prospective study in which resistin and Lipocalin-2 values were investigated in the GDM with respect to the literature. In our study, it has been shown that Lipocalin-2 levels significantly increased in GDM-diagnosed patients, resistin levels were also elevated in pregnancies with GDM diagnosis, however it has been found that there is no meaningful result statistically. It has also been shown that Lipocalin-2 and resistin levels are not associated with BMI in pregnancies diagnosed GDM and the control group. These results are evaluated as maternal BMI does not contribute to plasma resistin and Lipocalin-2 levels during pregnancy. KEYWORDS: Adipose Tissue, BMI, GDM, Lipokalin-2, Resistin.