Parenteral yolla verilen B kompleks vitaminlerinin sığırlarda rumen protozoonları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation on effects of parenterally given vitamin B complex on ruminal protozoa in cattle
  1. Tez No: 482695
  2. Yazar: SEDA EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sığır, at, koyun, kedi ve köpeklerde eksikliklerinin koruma ve tedavi açısından B kompleks vitaminleri ve kobalt ek olarak kullanılmaktadır. B vitaminleri karbonhidrat, protein ve yağların metabolizmasında koenzim olarak önemli rol oynamaktadır. B komplex vitaminlerinin eksiklikleri ruminantlarda normalde görülmezken, bu yetersizlik evsahibi hayvanın ihtiyaç duyduğu rumen mikroorganizmaların sentezlerindeki yetersizlikten kaynaklanabilir. Bu çalışma Afyonkarahisar İli ve çevresinde yetiştirilen yaşları 6-18 ay arasında değişen 30 sığırda yapılmıştır. Klinik olarak sağlıklı 10 baş sığır kontrol grubunu oluşturmuştur. Hayvanlara parenteral yolla B kompleks vitamini intramüsküler yolla 3 gün boyunca günde 1 defa 10-20 ml verilerek, rumen protozoonları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada, hayvanların tümünde rumen protozoonlarının durumu ile birlikte klinik (vücut sıcaklığı, solunum ve kalp frekansları, rumen kontraksiyonları gibi), hematolojik (total lökosit sayısı, eritrosit sayısı, hemoglobin ve hematokrit ölçümleri gibi) ve serum biyokimyasal parametrelerinin (aspartat aminotransferaz, glukoz, total protein, albümin gibi) ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Choline is sometimes classified as a B-complex vitamin even though it does not satisfy the definition of a vitamin. As a supplemental source of B complex vitamins and complexed cobalt for use in preventing or treating deficiencies in Cattle, Horses, Sheep, Swine, Dogs and Cats. B vitamins play important roles, as a coenzyme, in the metabolism of carbonhydrate, protein and fats. Although deficiencies of vitamins of the B complex are not normally found in ruminants, it is generally considered that the rumen microorganisms synthesize sufficient for the host animals requirements. This study was held on 30 cattle between 6 to18 month of ages breeding in Afyonkarahisar province and around regions. Ten clinically healthy animals will be served ascontrol group animals. Animals were given 10-20 ml by intramusculary route B complex vitamins one times during 3 days to investigate of effects of it on rumen protoza. In this study, clinical (body temperature, pulse and respiration rates, rumen contractions etc.), hematological (total leucocyte count, erythrocyte count, hemoglobin and hematocrit measurements etc.) and serum biochemical parameters (aspartate aminotransferase, glucose, total protein, albumin etc.) along with status of rumen protozoa were measured in all the animals.