Oral yolla verilen sepiyolitin sığırlarda rumen protozoonları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation on effects of orally given sepiolite on ruminal protozoa in cattle
  1. Tez No: 482696
  2. Yazar: SERDAR GÜVLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sepiolite hidre edilmiş magnezyum silikatı olup, fibröz zincir yapısında bir kil maddesidir ve dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunmaktadır. En önemli ticari sepiyolit kaynakları İspanya ve Türkiye'dedir. Sepiyolit absorbtif özelliği, antasid ve antidiyaretik özellikleri nedeniyle uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Sepiyolitin aynı zamanda sıvı düzenleyici etkisi söz konusudur. Sepiyolit bu etkisini sıvının elektrolit kompozisyonunu değiştirmeksizin viskozitesini jel şeklinde değiştirerek yapmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle sepiyolitin rumen mikroflora ve faunası üzerine önemli etkileri olacağı düşünülmektedir. Rumende sindirimi oluşturan mikroflora ve faunanın önemli bir kısmını rumen protozoonları oluşturmaktadır. Rumen protozoonları, içeriğin mekanik olarak karıştırılması görevlerinin yanı sıra, yem ile alınan bitkisel kaynaklı proteinleri kendi bünyelerinde hayvansal kaynaklı proteinlere dönüştürürler. Sepiyolit amonyak absorbsiyonu ve protein üretimini artırarak önemli derecede karkas ağırlığı artışına yol açan doğal bir kil maddesidir. Bu çalışmada oral yolla verilen sepiyolitin rumen protozoonları üzerine etkileri araştırılacaktır. Bu çalışma Uşak Bölgesinde halk elinde bulunan 6-18 aylık 100 baş (80 deney ve 20 kontrol grubu olacak) sığırda yapılacaktır. Çalışma kapsamında rumen protozoonlarının tetkiklerinin yanında, tüm hayvanlarda klinik, hematolojik ve serum biyokimyasal parametreleri de ölçülecektir. Bu çalışmada oral yolla verilecek sepiyolitin rumen protozoonlarının etkinliğinin artırması ve yemden yararlanmanın daha yüksek seviyelere çıkarması öngörülmektedir. Çalışmanın ülkemiz değerlerinden sepiyolitin hayvan sağlığında değerlendirilebileceği önemli bir bilimsel çalışma olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sepiolite is a hydrated magnesium silicate that occurs as a fibrous chain-structuremineral in clays in several areas of the world. The major commercial deposits of sepioliteare in Spain and Turkey. Sepiolite has been used in antacid and antidiarrheal drugs for several years because of its adsorptive properties.Another important use of sepiolite is in drilling fluids. Sepiolite is used in drilingfluids because the viscosity and gel strength of a sepiolite mud are not affected byvariations in electrolytic content. It is suggested that sepiolite will be cause importantant effects on rumen nicroflora and fauna with its features.An important part of the digestion in the rumen that make up from microflora and fauna created by rumen protozoa. Rumen protozoa, as well as the task of mechanically mixing content, convert plant-derived proteins come from the feed to animal-derived protein in their body. A natural clay sepiolite increase ammonia absorption and protein production that leads to significantly rising of carcass weight. In this study were evaluated the effect orally given sepiolite on rumen protozoa in totally 100 animals (80 experimental and 20 control group) ages between 6 and18 months growth by public in Uşak Region. Besides the examination of rumen protozoa, all the animals were examinated regarding to their clinical, haematological and biochemical parameters. It was envisaged that orally given sepiolite would increase the efficiency of the rumen protozoa and higher feed benefits in this study. The present study was considered to be scientifically assessed work of one of the most important values of our contry sepiolite in animal health.