Bir işyerinde hemşirelik hizmetlerinden duyulan memnuniyet ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The evaluation of the contentment out of nursing care i̇n a wokplace and the factors that affect it
  1. Tez No: 482751
  2. Yazar: EMİNE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, bir işyerinde hemşirelik hizmetlerinden duyulan memnuniyet ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacı ile planlan tanımlayıcı, ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Eylül-Kasım 2013 tarihleri arasında Balıkesir Susurluk Şeker Fabrikası'nda çalışan işçiler, örneklem grubunu ise evren içinden araştırmaya katılmayı kabul eden 310 işçi oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Yapılandırılmış Bilgi Formu, İşyeri Hemşirelik Hizmetlerinden Duyulan Memnuniyet ve Hizmetin Önemi Ölçeği ile Memnuniyet Algı Skalası kullanıldı. Verilerin analizi SPSS 20,0 paket programı ile bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistikler, parametrik testler ve korelasyon analizi kullanılarak yapıldı. Örneklem grubunun tamamını erkek işçiler oluşturdu, işçilerin yaş ortalaması 43,6±5,3 yıl, çalışma yılı ortalaması 17,8±6,46 olarak saptandı. İşyeri Hemşirelik Hizmetlerinden Duyulan Memnuniyet Ölçeği toplam puan ortalaması 108,1±40,1, alt boyut puan ortalamaları İşyeri Hemşiresinin Profesyonel Yönü 31,4±11,0, Koruyucu Sağlık Uygulamaları 34,3±12,6, Bakım Verme Rolü 42,5±18,7, Memnuniyet Algı Skalası puan ortalaması 4,8±2,66 İdi.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a regressional research which is planned to evaluate the contentment out of nursing care in a workplace and its affecting factors. The population of the research consists of workers of Balıkesir Susurluk Sugar Refinery between the dates of September-October, 2017, and the sample group consists of 310 workers who admitted to be in the population of research. In the process of Data Collection, Structured Information Form, the Inventory of Contentment out of Nursing Care in Work Place, the Importance of Service, and the Perception Of Contentment Scala are used. Analysis of the data is done via SPSS 20.0 packaged software definer statistics, parametric tests, and correlation analysis in digital environment. The sample group consists solely of males whose age medium is 43,6±5,3, and the medium of working year is 17,8±6,46. The Inventory of Contentment out of Nursing Care in Work Place total score medium is 108,1 ±40,1, sub-dimensional scoring medium of The professional Traits of the Nurse is 31,4 ±11,0, Protective Health Applications 34,3 ±12,6, Caregiver Role is 42,5 ±18,7, Perception Of Contentment Scala's medium is 4,8±2,66.