Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastanede hemşirelik hizmetleri performans değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi ve uygulanması
Determination and application of nursing services performance evaluation criteria in a hospital affiliated to the Ministry of Health
- Tez No: 482752
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırma, Sağlık Bakanlığına bağlı bir kamu hastanesinin hemşirelik hizmetleri personelinin performanslarının değerlendirilmesine yönelik performans değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi, uygulanarak sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Zonguldak'ta bir kamu hastanesindeki hemşireler (araştırmanın başında 200 iken son aşamasında 239) oluşturmaktadır. İlk aşamada hemşirelerin performans değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi için verilerin toplanmasına yönelik iş tanımları incelenmiş ve iş analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada, performans değerlendirmeyle ilgili görüş ve beklentileri belirlemeye yönelik anket çalışması yapılarak 155 hemşirenin görüşü değerlendirilmiştir. Performans standart ve kriterleri, yedi farklı birimdeki hemşireler için 5'li Likert tipi ölçek şeklinde oluşturulmuştur. Formlar uzman görüşüne sunularak son şekline getirilmiştir. Üçüncü aşamada, performans değerlendirme formlarının uygulanmasıyla ilgili hastane genelinde hemşirelere eğitim düzenlenmiştir ve formlar hiyerarşik olarak bir üst amirinin değerlendirme yapacağı şekilde toplam 217 hemşire ve 22 yönetici hemşireye uygulanmıştır. Değerlendirme sonrasında hemşirelerle performans değerlendirme görüşmeleri yapılmıştır. Son aşamada, uygulanan performans değerlendirme sistemine ilişkin geribildirim alınması amacıyla 239 hemşireye anket uygulanmıştır. Bu aşamada 192 hemşireden elde edilen veriler sıklık ve yüzde dağılımlar şeklinde değerlendirilmiştir. Araştırmada hemşirelerin performans değerlendirmeye ilişkin görüşleri ele alındığında; yeterli bilgiye sahip olmadıkları (%82,6), sorumlu hemşireleri (%76,4) tarafından açık değerlendirme istedikleri (%70,7), farklı birimlerdeki hemşirelerin farklı kriterlerle (%94,7), yılda bir değerlendirme yapılması üzerinde durulurken, uygulama sonrasında çoğunlukla değerlendirme görüşmelerinin yapıldığı (%79,8), değerlendirme kriterlerinin hemşirelerin işini tam olarak yansıttığı (%60,6), sonuca itiraz etme olanağının olduğu (%79,5), değerlendirmelerin objektif (%88,3) yapıldığı ve değerlendirme döneminin uygun görüldüğü (%65,1) ancak değerlendirme sonuçlarının üst yönetim tarafından etkin kullanılacağını düşünmedikleri (%55,2) saptanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, hemşire ve yöneticilerin kurumlarına özgü oluşturulan performans değerlendirme kriterlerini, değerlendiricileri ve değerlendirme dönemini uygun buldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the performance evaluation criteria for evaluating the performance of the nursing service personnel of a public hospital affiliated to the Ministry of Health, and to evaluate the results. The study's sample comprises nurses (200 at the beginning of the study, 239 at the end) in a public hospital in Zonguldak. In the first stage, the job descriptions for the collection of data for the nurses' performance evaluation criteria were examined and job analyzes were conducted. In the second stage, a survey was conducted to determine the opinions and expectations regarding the performance evaluation and the opinions of 155 nurses were evaluated. Performance standards and criteria included a 5-point Likert type scale for nurses in seven different units, job analyses, job descriptions and literature. Expert opinion were received, and the final version was introduced. In the third stage, collective training was organized for the nurses throughout the hospital in relation to the implementation of the performance evaluation forms, and the forms were applied to 217 nurses, 22 nursing managers and were hierarchically assessed by senior managers. Nurses' performance were evaluated by the managers and performance evaluation interviews were conducted. At the last stage, feedback questionnaires were given 239 nurses in order to get feedback on the performance evaluation applied. The data obtained from the 192 nurses was evaluated using frequency and percentage distributions. Considering the opinions of nurses about performance evaluation in the research; nurses were not sufficiently informed about the performance evaluations (82.6%), they wanted open evaluations (70.7%) by the nurse in charge (76.4%), they thought that nurses in different units should be evaluated using different criteria (94.7%) as once a year, after application they had an evaluation meeting with the manager (79.6%), the evaluation criterion fully reflected the work done (60.6%), and they had a chance to object to the evaluation score (79.5%), and their manager was objective (88.3% ), the evaluation period was appropriate (65.1%) but it was determined that the evaluation results were not considered to be used efficiently by the top management (55.2%). As a results of this study it has been determined that nurses and managers thought that the performance evaluation criteria, evaluators and evaluation period were suitable for the hospital.