Juvenil idiyopatik artritli çocuklarda video bazlı oyunlarla yapılan görev odaklı eğitimin aktivite performansı ve katılım üzerine etkisi
The effect of task-oriented training with video-based games on activity performance and participation in children with juvenile idiopathic arthritis
  1. Tez No: 482771
  2. Yazar: SAİME NİLAY ARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızın amacı, üst ekstremite etkilenimi olan Juvenil İdiyopatik Artrit (JİA)'lı çocuklarda iki farklı aktivite eğitiminin aktivite performansı ve katılım üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 62 hasta, grup I (Günlük yaşam koşullarında kişi merkezli görev odaklı aktivite eğitimi) ve grup II (Video bazlı oyunlarla kişi merkezli görev odaklı aktivite eğitimi) olarak iki gruba randomize edildi. Grup I'de günlük yaşam aktiviteleri (GYA) günlük yaşamda kullanılan gerçek materyaller ve çeşitli rehabilitasyon ürünleriyle, grup II'de ise video bazlı oyunlarla haftada 3 gün/8 hafta boyunca çalışıldı. Hastaların ağrı, yorgunluk ve eklem sertliği şiddeti“Numerik Derecelendirme Ölçeği (NRS)”, eklem hareket açıklığı (EHA)“gonyometre”, üst ekstremite kas ve kavrama kuvvetleri“dinamometre”, aktivite ve katılım“Çocukluk Çağı Sağlık Değerlendirme Anketi (CHAQ)”,“Kanada Aktivite Performans Ölçeği (COPM)”,“Duruöz El İndeksi (DEİ)”,“Jebson El Fonksiyon Testi (JTHFT)”ve“Dokuz Delikli Peg Testi (NHPT)”, yaşam kalitesi“PedsQL Artrit Modülü”ve yorgunluk semptomları“PedsQL Çok Boyutlu Yorgunluk Ölçeği”ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of two different task-oriented activity training to activity performance and participation in children who have involved upper limb with Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA). 62 patients included in the study were randomized into two groups as group I (patientcentered task-oriented activity training in daily living conditions) and group II (patientcentered task-oriented activity training with video-based games). In group I, daily life activities (GYA) were trained with real materials used in daily life and various rehabilitation products. In group II, GYA were trained with video-based games, for 3 days/8 weeks. The patients' pain, fatigue severity and joint stiffness severity by“Numeric Rating Scale (NRS)”, range of motion (ROM) by“goniometer”, muscle and grip strengths by“dynamometer”, activity performance and participation by“Childhood Health Assessment Questionaire (CHAQ)”,“Canadian Occupational Performance Measure (COPM)”,“Duruoz Hand Index (DEI)”,“Jebsen-Taylor Hand Function Test (JTHFT)”and“Nine Hole Peg Test (NHPT)”, quality of life by“PedsQL Arthritis Module”and fatigue symtoms by“PedsQL Multidimensional Fatigue Scale”were evaluated. After treatment in both groups, significant changes were found in NRS, ROM, muscle strength, grips strength, CHAQ, COPM, DEI, JTHFT, NHPT, PedsQL quality of life and fatigue scores.