Juvenil romatoid artrit hastalığının aktivitesi ile visfatin ve adiponektin düzeylerinin arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the activity of juvenile rheumatoid arthritis disease and visfatin and adiponectin levels
  1. Tez No: 482772
  2. Yazar: OKTAY ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE KUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızda, JRA (juvenil romatoid artrit)'nın aktivitesine göre oluşturduğumuz aktif, remisyon ve kontrol gruplarında; adipoz dokudan salınan serum adiponektin ve visfatin düzeyleri ile hastalığın takibinde sıklıkla kullanılan laboratuvar parametreleri olan hemogram, ESH ve CRP değerlerinin hastalığın aktivitesi ile olası ilişkisini araştırmayı amaçladık. Serum adiponektin ve visfatin düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Tam kan sayımı (Hemogram cihazı), ESH (sedimantasyon cihazı) ve CRP (otoanalizatör) çalışıldı. Nötrofil sayısı lenfosit sayısına bölünerek nötrofil/lenfosit oranı (NLO) hesaplandı. Grupların karşılaştırılması için ANOVA, Student T testi, Pearson Korelasyon Testi SPSS 20.0 ile hesaplandı. Çalışmamızda aktif, remisyon ve kontrol grubu karşılaştırıldığında; Lökosit sayısı (p=0,002), Nötrofil sayısı (p=0,000), Nötrofil yüzdesi (p=0,006) , Lenfosit yüzdesi (p=0,008), Trombosit (p=0,000), NLO (p=0,003), ESH (p=0,000), CRP (p=0,000), Adiponektin (p=0,015), Visfatin (p=0,046) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptandı. Elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda; klinikte JRA'da tanı ve izleme amaçlı kullanılan parametrelerle visfatinin korelasyon gösterdiğini ve hastalık aktivitesi ile visfatin düzeylerinin doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Adiponektin düzeylerinde ise diğer parametreler ile korelasyon göstermesine ve aktif ile remisyon dönemleri arasında istatistiksel olarak fark (p=0,046) bulunmasına rağmen kontrol grubu ile aktif grup arasında adiponektin açısından anlamlı bir fark olmadığını saptadık. Bu nedenle adiponektinin prognostik açıdan değerli bir parametre olabileceğini göstermesi açısından ileriki dönemlerde çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu düşünmekteyiz. Bu çalışmamızda, aynı zamanda, NLO oranının hastalığın aktivite tayininde basit fakat anlamlı bir belirteç olabileceğini de göstermiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
In the currentstudy, we aimed to investigate the possible association of serum adiponectin and visfatin levels released from adipose tissue with rutin laboratory parameters(Hemogram,ESH and CRP) which are frequently used to monitorize the disease activity. We classified three groups as active, remission and control group according to JRA activity. Serum adiponectin and visfatin levels were measured by ELISAmethod. Complete blood count(Hemogram analyzer),ESR(ESR analyzer) and CRP(autoanalyzer) were measured. Neutrophil/Lymphocyte ratio(NLO) was calculated by dividing the number of neutrophils by the number of lymphocytes. ANOVA, Student's t test,Pearson's Correlation Test were calculated in SPSS20.0 for comparison of groups. There were statistically significant differences between the active, remission and control groups: leukocyte count(p=0.002), neutrophil count(p=0.000), %neutrophils(p=0.006), %lymphocytes(p=0.008), platelets(p=0.000), NLO(p=0.003), ESH(p=0,000), CRP(p=0,000), adiponectin(p=0,015) and visfatin(p=0,046) levels. We can assume that serum visfatin levels correlates with the rutin laboratory parameters both used for diagnosis and monitorization of JRA clinically.Both of the disease activity and serum visfatin levels directly correlate with each other.Although the serum levels of adiponectin establish statistically significant difference between both remission and active form of JRAand additionally correlate with other rutin laboratory parameters(p=0.046), we found no significant difference in adiponectin levels between both active and control group. For this reason, we can assume that adiponectin needs to be studied in future periods in order to show that it can beusedas a prognostically valuable parameter. In this study, we have also shown that the NLO ratio may be a simple but a significant marker of disease activity.