Normozoospermik infertil hastalardan farklı seçim yöntemleri ile elde edilen spermlerin immünohistokimyasal ve elektron mikroskobik incelenmesi
Immunohistochemical and Electron Microscopic Analysis of The Normozoospermic İnfertile Patients' Sperms Obtained By Different Selection Methods
- Tez No: 482823
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA GONCA, PROF. DR. AYSEL KÜKNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Normozoospermik infertil hastalardan, swim up, density gradient ve mikro akışkan çip yıkama yöntemleri ile elde edilen spermlerin immünohistokimyasal ve elektron mikroskobik olarak incelemesi ve uygun yıkama yöntemin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: 20 normozoospermik infertil hastaya ait semen parametreleri değerlendirildi. Semen örnekleri, density gradient, swim up ve mikro akışkan çip yöntemleri için 4 eşit hacime ayrılarak gruplandı. Gruplara ait spermlere kromatin kondensasyon defektlerinin belirlenmesi için anilin ve toluidin mavisi boyamaları, sperm DNA fragmantasyonunun (SDF) belirlenmesi için TUNEL boyaması uygulandı. Hücre içi ROS seviyeleri flow sitometri ile ince yapı değerlendirmesi ise elektron mikroskobik olarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In normozoospermic infertile patients, we aimed to investigate immunohistochemical and electron microscopic examination of sperm obtained by swim up, density gradient and microfluidic chip methods as well as to determine the ideal method. Method: Semen parameters of 20 normozoospermic infertile patients were evaluated. Each patient's semen was grouped into four equal volume, for density gradient, swim up and microfluidic chip method. Aniline and toluidine blue staining were used to identify chromatin condensation defects and TUNEL staining was used for sperm DNA fragmentation (SDF). ROS levels were determined by flow cytometry and fine structure evaluation by electron microscopy.