Bireysel ve takım sporlarındaki temel becerilerin performansa etkisinin içsel konuşma (self-talk) tekniği ile incelenmesi
The investigation of the basic skills effect on the performance in the individual and team sports by self –talk strategy.
  1. Tez No: 482824
  2. Yazar: ARDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAYAZIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: , Self-Talk (İçsel Konuşma) tekniğinin temel beceri uygulamaları ile performansa etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmaya Denizli ilinde, Pamukkale Eğitim Vakfı Okullarındaki ve Pamukkale Tenis kulübündeki takım sporu olan basketbol ve bireysel spor olan tenis sporu ile uğraşan 12-14 yaş arasında 15'erli gruplara ayrılmış şekilde 2 deney ve 2 kontrol grubundan oluşan 60 erkek sporcu araştırmaya katılmıştır. Araştırmada, kontrol gruplu ön test ve son testin bulunduğu bir deney deseni kullanılmıştır. Araştırmada basketbol ve tenis sporlarındaki bazı temel becerilerin belli bir yaş grubu aralığındaki spor yapan bireylere uygulanmış olup sekiz haftalık bir periyotta haftada iki kez gerçekleştirilmiştir. Beceri uygulamaları sonucunda İçsel Konuşma stratejisi kullanılarak performanslarına olan etkilerini incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the purpose of research is to examination of effect on performance of the basic skill practices using self-talk strategy. Method: The research group is composed of 60 male athletes attending at Pamukkale Education College and Pamukkale Tennis Club. Athletes are in the range of 12-14 age, divided into 2 experiment and 2 control group and each group has 15 athletes. In this research, it is used an experimental design with the pre-test and post-test control group. The basketball and tennis basic skills is applied to the athletes in the significant age range twice a week in eight weeks time in this research. It is investigated that, the effect on performance to the basic skills applications by using self-talk strategy.