Erkek infertilitesinde semen parametreleri ile sperm kromozom anöploidi sıklığı ilişkisinin araştırılması
Investigation of the association between semen parameters and sperm chromosome aneuploidy frequency in male infertility
- Tez No: 236718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızda oligozoospermisi bulunan infertil erkeklerde oligozoospermi derecesi ile sperm kromozom anöplöidisi sıklığı arasınadaki ilişkinin araştırılması ve kromozomal sperm nükleus profilinin yardımcı üreme teknikleri öncesi yardımcı bir test olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesi amaçlanmıştır.Kromozom anomalisi ve Y-kromozomu mikrodelesyonu bulunmayan, farklı derecelerde oligozoospermisi bulunan 30 olgu (10 hafif, 11 orta şiddette, 9 şiddetli oligozoospermi) ve 10 normozoospermik olguda sperm kromozom anöploidilerinin (kromozom 13, 18, 21, X veY) ortaya konulması amacıyla FISH analizi yapılmıştır.Orta ve şiddetli oligozoospermik grupta normozoospermik grup ile karşılaştırıldığında kromozom 13, 18 ve 21 dizomileri için fark bulunmuş (p=
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the association between the degree of oligozoospermia and sperm chromosome aneuploidy frequency in male infertility and determine whether chromosomal sperm nucleus profile would be used for a supportive test before additive reproduction techniques.It is supposed to put forth sperm chromosomal aneuploidies (Chromosome 13, 18, 21, X and Y) in 30 cases, without chromosomal abnormality and Y chromosome microdeletions having several degrees of oligozoospermia (10 mild, 11 moderate, 9 severe oligozoospermia) and 10 normozoospermic cases; via FISH analysis.It is found that moderate and severe oligospermic group had significant differance for 13, 18 and 21 disomies (p=