Lumbosakral bölgeye uygulanan intradermal steril su enjeksiyonunun doğumda ağrı algısına etkisi
The effect of intradermal sterile water injection applied to the lumbosacral region on the pain perception at birth
- Tez No: 482845
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmanın birinci aşaması, Doğum Deneyimi Ölçeğinin (DDÖ) geçerlik-güvenirliği için metodolojik, ikinci aşaması doğumda lumbosakral bölge çevresine yapılan intradermal steril su enjeksiyonu (İSSE)'nun bel ağrısı algısına ve doğum sürecine etkisini belirlemek için tek kör, randomize kontrollü ve deneysel tipte tasarlanmıştır. Birinci aşamanın örneklemini, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 250 gebe, deneysel aşama için aynı merkeze başvuran ve örneklem kriterlerine uyan 120 (30-Deney, 30-Plasebo, 60-Kontrol) gebe oluşturmuştur. Verilerinin toplanmasında Katılımcı Tanıtım Formu, Doğum Eylemi İzlem Formu, Genel Ağrı İzlem Formu, Bel ağrısı İzlem Formu, Yüz İfadesi Skalası (YİS), Vizuel Analog Skala (VAS), İSSE Uygulamasına İlişkin Soru Formu ve DDÖ kullanılmıştır. Çalışmada kontrol grubu gebelerin VAS'a göre 7 puan ve üzerinde olan basaline ağrı ölçümü, ardından 10-30-60-90-120-150 ve 180. dk'larda VAS puanlamaları tekrarlanmıştır. Deney grubuna ise basaline ağrı puanı belirlendikten sonra lumbosakral bölge çevresinde bulunan 4 noktaya 0,1ml İSSE yapılmıştır. Enjeksiyona bağlı ağrı puanı belirlendikten sonraki 10-30-60-90-120-150 ve 180. dk'lar da VAS puanlamaları tekrarlanmıştır. Plasebo grubuna aynı prosüdür ile 0,1ml izotonik (saline) solüsyon enjeksiyonu (İİSE) yapılmıştır. Analizinde SPSS for Windows 21.0 paket programı kullanılmıştır. Sonuçta, DDÖ Türkçe formunun geçerli ve güvenilir olduğu, İSSE tekniğinin bel ağrısı algısına ilişkin VAS puanlarına düşürdüğü, maternal ve fetal sağlık açısından güvenilir olduğu, DDÖ puanlarını yükselttiği, gebelerin tekniği ağrı kontrolünde etkin, memnuniyet uyandırıcı, talep edilebilir ve önerilebilir olarak gördükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
First stage of the study was designed as methodological for validity-reliability of the Childbirth Experience Questionnaire (CEQ). The second stage of the study was designed as single blind, randomized controlled and experimental to determine the effect of intradermal sterile water injection (ISW) which made around the lumbosacral region at birth on the lumbar pain and the birth process. The sample group of the first stage was 250 pregnant women who applied to the Bağcılar Hospital and 120 (30-experiment, 30-placebo, 60-control) pregnant women who applied to the same center for the experimental stage and met the inclusion criteria. Participant Presentation Form, Birth Observation Form, Lumbar Pain Form, Visual Analog Scale (VAS), CEQ, Question Form for ISW Application were used in the collection of data. In the study, the baseline pain score was determined in the control group with VAS and then VAS scorings at 10-30-60-90-120-150 and 180th minutes were repeated. The baseline pain score was determined in the experiment group and then 0.1ml of ISWI was made to 4 points around the lumbosacral region. The VAS scoring were repeated at 10-30-60-90-120-150 and 180 minutes after the determination of the injection pain score. In the placebo group, injection of 0.1 ml saline solution was made with the same procedure. SPSS 21.0 software was used for statistical analysis. The Turkish version of the CEQ was determined as valid and reliable while the ISW technique was determined as reliable in terms of maternal and fetal health. The ISW technique reduced VAS scores for the perception of lumbar pain while it increased CEQ scores.