Kol salınımının yürüme sırasında ayak taban basıncına olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of arm swing on foot pressure during walking
- Tez No: 482844
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF EKİN AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızın amacı, yürüme sırasında, farklı kol salınım durumlarının farklı yürüme kadanslarında taban basınç analizi üzerine etkilerini belirlemektir. Bu amaçla çalışmaya 30 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların kol salınımları tamamen serbestken taban basınç analizleri yapıldıktan sonra, elastik bir bandaj düzeneğiyle dominant taraf kol salınımları kısıtlanarak ve tamamen engellenerek taban basınç analizleri yapıldı. Aynı yürüme protokolleri, farklı yürüme kadanslarında (70 atım/dk (bpm) - 110 atım/dk(bpm)) tekrarlanarak taban teması boyunca uygulanan maksimum kuvvet (Fmax), basma fazı süresi (tstance), topuk vuruşunu takiben uygulanan tepe kuvvet (F1), bu kuvvetin oluştuğu süre (t1), parmak kalkışı öncesi uygulanan tepe kuvvet (F2) ve bu kuvvetin oluştuğu süre (t2) değerleri alındı. Maksimum kuvvet (Fmax), basma fazı süresi (tstance), F1, t1, F2 ve t2 değerlerinde, aynı yürüme kadanslarında farklı kol salınım durumlarında, etkilenmiş taraf değerleri için anlamlı fark bulunamadı. Bununla birlikte, Fmax, F1 ve F2 değerlerinde, aynı kol salınım durumunda, hem etkilenmiş hem etkilenmemiş tarafta, 110 bpm yürüme kadansında serbest ve 70 bpm'ye göre anlamlı artış bulundu. Basma fazı süresi (tstance), kol salınımının kısıtlı olduğu tüm yürüme kadanslarında etkilenmemiş tarafta etkilenmiş tarafa göre anlamlı artmış bulundu. Aynı kol salınım durumunda, etkilenmiş ve etkilenmemiş taraflarda, farklı kadanslarda oluşan t1 ve t2 değerleri karşılaştırıldığında, 70 bpm kadansta, serbest ve 110 bpm kadansa göre anlamlı artmış bulundu. Yine, aynı kol salınım durumlarında, etkilenmiş ve etkilenmemiş taraflarda, serbest kadansta, 110 bpm e göre t1 ve t2 değerinde anlamlı artış görüldü. Çalışmamızın sonucunda, kısıtlı kol salınım durumunun, basma fazı süresinde etkilenmemiş tarafta anlamlı artış oluşturduğu ve yürüme kadansı arttıkça, maksimum kuvvet (Fmax), 1. tepe kuvvet (F1) ve 2. tepe kuvvet (F2) değerlerinin de arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to determine the effects of different arm swing conditions and different cadence on the floor pressure analysis during walking. For this purpose, 30 participants were included in the study. After the participant's arm swings were subjected to completely free and were recorded baseline pressure analyzes, baseline pressure analyzes were performed by restricting and completely blocking the dominant side arm swings with an elastic bandage assembly. The same walking protocols were repeated at different walking cadences (70 beats per minute (bpm) - 110 beats per minute (bpm)) to determine the maximum force (Fmax) applied over the base contact, the duration of the pressing phase (tstance), the maximum force applied after the heel strike (F1), the time of this force(t1), the maximum force applied before finger take-off (F2) and the time period (t2). No significant difference was found in the values of the maximum force (Fmax), the pressure phase duration (tstance), F1, t1, F2 and t2 for different arm swings condition in the same walking cadences. However, Fmax, F1 and F2 values were significantly increased in the same arm swing condition on the affected and unaffected sides, at 110 bpm walking cadence, respectively free walking and 70 bpm cadence. The duration of stance time (tstance) was found to be significantly higher in the unaffected side than in the affected side in all walking cadences where arm swing was restricted. In the same arm swing condition, the values of t1 and t2 in the different cadences were compared between the affected and unaffected sides, it was found to be significantly higher than the cadence of 70 bpm, respectively free and 110 bpm. Again, in the same arm swing conditions and free cadence, a significant increase in t1 and t2 values was seen at unaffected sides compared to 110 bpm in the affected and unaffected sides. As a result of our study, it was seen that the restricted arm oscillation state caused a significant increase in the unaffected side during stance phase and, as the walking cadence increased, the maximum force (Fmax), the first peak force (F1) and the second peak force (F2) also increased.