Postpartum ilk östrustaki kısraklarda çiftleşme öncesi ve çiftleşme sonrası yapılan uterus lavajı ve oksitosin uygulamalarının fertiliteye etkisi
The effect of uterine lavage and oxytocin administration before breeding and after breeding on fertility in mares in the postpartum first estrus
- Tez No: 482846
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAGIP KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kundak, M. (2017). Postpartum ilk östrustaki kısraklarda çiftleşme öncesi ve çiftleşme sonrası yapılan uterus lavajı ve oksitosin uygulamalarının fertiliteye etkisi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Doğum ve Jinekoloji ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Yapılan bu çalışmada postpartum ilk östrustaki kısraklarda çiftleşme öncesi ve çiftleşme sonrası uterus lavajı ve oksitosin uygulamalarının ovulasyon süreleri, gebelik oranları ve erken embriyonik ölüm oranları üzerindeki etkisi değerlendirilerek, en yüksek gebelik oranlarını sağlamak ve embriyonik ölümleri en düşük seviyeye indirmek amaçlanmıştır. Çalışmada komplikasyonsuz normal doğum yapmış ve doğumdan sonra ilk üç saat içerisinde yavru zarlarını atmış 30 adet kısrak kullanıldı. Kısraklar, kontrol (n=10), aşım öncesi tedavi (n=10) ve aşım sonrası tedavi (n=10) grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Aşım öncesi tedavi grubuna çifleştirmelerden 4 saat önce uterus lavajı uygulanırken, aşım sonrası tedavi grubuna, çiftleştirmelerden 4 saat sonra uterus lavajı uygulandı. Tedavi gruplarına lavajdan hemen sonra ve 12 saat sonra olmak üzere, 2 kez oksitosin IV olarak uygulandı.Kontrol grubundaki kısraklara da aşımdan hemen sonra ve 12 saat sonra % 0,9'luk NaCl solusyonu IV yolla uygulandı. Çalışma gruplarının ovulasyon süreleri, gebelik oranları ve erken embriyonik ölümlerin değerlendirilmesinde ki-kare testi uygulandı. Kontrol grubundaki kısrakların ovulasyon süresi ortalama 14,6 gün, aşım öncesi tedavi grubundaki kısrakların ovulasyon süreleri ortalama 12 gün ve aşım sonrası tedavi grubundaki kısrakların ovulasyon süreleri ortalama 11,1 gün olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Kundak, M. (2017). The effect of uterine lavage and oxytocin administration before breeding and after breeding on fertility in mares in the postpartum first estrus. Istanbul University, Institute of Health Science, Department of Obstetrics and Gynecology. Phd Thesis. Istanbul. The objective of this study was to investigate the effect of uterine lavage and administration of oxytocin before and after breeding in estrus mares in the first postpartum, on the length of ovulation periods, pregnancy rates and rates of early embriyonic death in order to increase pregnancy rates and decrease rates of embriyonic death to a lower rate. In this study 30 mares that have lost their fetal membranes in the first three hours after giving birth without any complications were used. The subjects were divided in to three groups as a control group (n=10), a prebreeding treatment group (n=10) and a postbreeding treatment group (n=10). Uterine lavage was performed four hours before breeding in the prebreeding group while it was performed four hours after breeding in the postbreeding group. In both treatment groups oxytocin administration was performed two times intravenously, immediately after uterine lavage and 12 hours after uterine lavage. The mares in the control group were administrated 0,9% intravenous NaCl solution immediately after breeding and 12 hours after breeding. Chi-square test was used to evaluate ovulation periods, pregnancy rates and early embriyonic death in the study groups. Ovulation periods in the control group, prebreeding treatment group and postbreeding treatment group were calculated as 14,6 days, 12 days and 11,1 days respectively.