Tiroid papiller kanserde galektin-3 gen anlatımı
Galectin-3 expression in papillary thyroid cancer
- Tez No: 482866
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ÇAKMAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Moleküler Tıp, General Surgery, Molecular Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tiroid kanserleri, tüm kanserlerin %1'inden azından, endokrinolojik kanserlerin %90'ından fazlasından ve kansere bağlı ölümlerin %0,4'ünden sorumludur. Her yıl tiroid kanseri saptanan hasta sayısı artmaktadır. Cerrahi öncesi benign-malign tiroid nodülü ayırımını yapmada en sık kullanılan yöntem ince iğne aspirasyon biyopsisidir. Ancak biyopside benign gelen hastalarda bile %1 oranında cerrahi sonrası malign tanısı gelebilmektedir. Bu yüzden tiroid nodüllerinin preop benign malign ayırımını yapmada kullanılacak moleküler belirteçlere ihtiyaç vardır. Galektin-3 ün malign tiroid nodüllerinde eksprese olduğunu gösteren çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı tiroid kanserinde Galektin-3 ün ekspresyon düzeyini saptamak ve tümör özellikleri ile ekspresyon arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu amaçla, ameliyat esnasında taze dokudan alınan tiroid tümör ve normal doku örnekleri -80 oC'de saklandı. Daha sonra örneklerden izole edilen RNA'ların konsantrasyonları eşitlenerek cDNA sentez edildi. Galektin-3 ve GAPDH Housekeeping gen ifadelerinin Real-Time PCR'da ölçümü yapıldı. Elde edilen sonuçlar 2-ddCt metodu ile değerlendirilerek kontrol grubuna göre hastaların gen için fold change oranları hesaplandı. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda tiroid kanseri tanısı konulan 18'i kadın 7'si erkek toplam 25 olgu dahil edildi. Hastaların histopatolojik tanıları değerlendirildiğinde; 5 hastanın klasik tip papiller kanser (%20), 17 hastanın foliküler varyant papiller kanser (%68) olduğu, diğer hastalarında nadir görülen diğer papiller kanser alt tiplerinden (%12) olduğu görüldü (Tall cell varyant, onkositik varyant ve diffuse sklerozan tip papiller kanser). Hiç bir tümörde nekroz görülmediği, bir hastada (%4) lenfovasküler invazyon olduğu, 4 hastada (%16) kalsifikasyon olduğu, 2 hastada da (%8) perinöral invazyon olduğu tespit edildi. Sekiz (%32) hastada mikrokanser tespit edilirken, 16 (%64) hastada tümörlerin multifokal olduğu saptandı. Tümör dokusu ile normal dokunun Galektin-3 gen anlatımları değerlendirildiğinde; tümör dokusunda Galektin-3 anlatımının sağlıklı dokuya göre 0,24 kat azaldığı tespit edilmiştir. Ancak istatistiksel olarak bir anlamlılık elde edilemedi (p=0,257). Hastalarda Galektin geni kat değişimi düzeyleri cerrahi sınır durumuna göre incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlılık olmamakla beraber kat değişimlerinin negatif0,05). Bu sonuçlar bize, Galektin-3 ün gen anlatımının benign-malign ayırımında ve papiller kanser alt tiplerinin belirlenmesinde rutin olarak kullanılması için daha geniş serili, içerisinde tiroidin papiller kanseri dışı diğer diferensiye kanserlerin de dahil edildiği çalışmalar planlanması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancers are responsible from less than 1% of all cancers, over than 90% of endocrinologic cancers, and 0.4% of cancer-related deaths. Every year, the number of patients diagnosed as having thyroid cancer is increasing. Most frequently used method in differentiation of benign- malignant thyroid nodules is the fine needle aspiration biopsy. However, the biopsy result is benign, the tumor may be identified as malignant in 1% of patients after surgery. Therefore, molecular identifiers are required for the preoperative differentiation of benign malignant thyroid nodules. There are many studies indicating that Galectin-3 is expressed in malign thyroid nodules. The aim of the present study is to identify the Galectin-3 expression levels in thyroid cancers, and to identify the association between tumor characteristics and expression. Accordingly, thyroid tumors and normal tumors, which were excised during the surgery, were stored at -80 oC. Then, cDNA was synthesized after the concentrations of RNAs that were isolated from the samples, were equalised. The real time PCR of Galectin-3 and GAPDH Housekeeping gene expressions were calculated. The obtained results were evaluated using 2-ddCt method, and the gene fold change rates of patients compared with control group were calculated. A total of 25 patients who were diagnosed as having thyroid cancer in the General Surgery Department of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine were included in the study. The group consisted of 18 women, and 7 men. The histopathologic evaluation revealed that 5 patients were diagnosed with classic type papillary cancer (20%), 17 patients had follicular variant papillary cancer (68%), and the other patients were diagnosed with the other rare papillary cancer subtypes (Tall cell variant, oncocytic variant, and diffuse sclerosing type papillary cancer). Although, no tumor necrosis was detected, lymphovascular invasion in one patient (4%), calcification in 4 patients (16%) and perineural invasion was detected in 2 patients (8%). Although, micro cancer was detected in 8 patients (32%), tumors were multifocal in 16 patients (64%). Evaluation of Galectin-3 gene expression in tumor tissue and normal tissue revealed that Galectin-3 expression decreased 0.24 folds in tumor tissue compared with healthy tissue. However, no statistical significance was detected (p= 0.257). Evaluation of Galectin gene fold change levels in accordance with the surgical border demonstrated no statistical significance, and fold changes were ranged as negative< focal positive0.05). The results showed that more comprehensive studies including the series that also have other differential cancers of thyroid other than papillary cancer are required for the routine use of Galectin-3 gene expression in differentiation of benign-malignant tumors, and in identification of the subtypes of papillary cancer.