Farklı yapı ve açıya sahip kişisel implant abutmentlarının kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparing the fracture resistance of custom implant abutments with different materials and angles
- Tez No: 482865
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR MURAT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, farklı yapı ve açıya sahip kişisel implant abutmentlarının kırılma dayanımlarının karşılaştırılarak sonuçların değerlendirilmesidir. Hastaların yüksek estetik beklentileri zaman içinde titanyuma alternatif olarak tam seramik implant abutmentların geliştirilmesine sebep olmuştur. Zirkonyum yüksek gerilme direncine sahip olması sayesinde diş hekimliğinde sıklıkla porselen materyalinin yerine kullanılmaya başlanmıştır. Kemik kaybı sebebiyle idealden uzak açılarla yerleştirilen implantlarda prefabrike zirkonya abutmentlar yetersiz kalabilmektedir. Böyle durumlarda istenen açıyla ve dişeti çıkış profiliyle tasarlanacak bireysel abutmentların kullanılması gerekebilmektedir. Bu in-vitro tez çalışmasında farklı açıya sahip titanyum, zirkonyum ve hibrit kişisel abutmentların kırılma dayanımlarının ve kırılma tiplerinin karşılaştırılmıştır. Abutmentların kırılma dayanımlarını belirleyebilmek için 3 farklı kişisel abutment kullanılmıştır. 20 adet kişisel hibrit (Sirona Dental Systems GmBH /Almanya), 20 adet kişisel titanyum (Carpenter Technology Corporation/ ABD ) ve 20 adet kişisel zirkonyum ( BruxZir Solid Zirconia/ Glidewell Lab./ ABD ) olmak üzere 3 farklı materyalden abutment grupları elde edilmiştir. Ön bölge santral tek diş eksikliğinin simüle edildiği çalışmada grupların her biri 0° ve 20° açılı olmak üzere 10'ar adetten oluşan 2 alt gruba ayrılmıştır. Çalışmada 60 adet örnek ve 6 grup değerlendirilmiştir. Örneklerin her birinin üzerine kurom-kobalt başlıklar kimyasal yolla polimerize olan adeziv siman aracılığıyla simante edilmiştir. Örnekler ISO 14801 kurallarına uygun şekillerde sabitlenip, özel bir düzenek aracılığıyla, 30° açı ile universal test cihazında kırılma testine tabii tutulmuştur. Sonuçlar N cinsinden kaydedilerek değerlendirilmiştir. Örneklere kırılma dayanımının karşılaştırılması için uygulanan statik yük sonucunda, farklı materyaller karşılaştırıldığında kişisel titanyum abutmentlar ile hibrit abutment gruplarının arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study is to compare the fracture strength of custom implant abutments with different structures and angles and to evaluate the results.The high aesthetic expectations of the patients have led to the development of full ceramic implant abutments as an alternative to titanum over time. Zirconium is often used as a substitute for porcelain material in dentistry due to its low gauge diameter and high tensile strength. For implants placed away from the ideal position due to bone loss, prefabricated zirconia abutments may be inadequate. In such cases, it may be necessary to use individual abutments to be designed with the desired angle and emergence profile. In this in-vitro study, three different personal abutments were used to determine the fracture strength of the abutments. A total of 20 customl hybrid (Sirona Dental Systems GmBH / Germany), 20 custom titanium (Carpenter Technology Corporation / USA) and 20 custom zirconium (BruxZir Solid Zirconia / Glidewell Lab./ABD) were used to measure the fracture toughness. In the study, in which the anterior region is simulated with central single tooth missing, 2 groups of 10 samples to subgroups, each with 0 ° and 20 ° angles, were divided. Sixty samples and six groups were evaluated in this study. On each of the samples, the chromium-cobalt crowns were chemically bonded to each other via chemically polymerized adhesive cement. The specimens were fixed in accordance with ISO 14801 rules and subjected to a fracture test on a universal tester via a special device with 30 °loading angle . No statistically significant difference was found between the individual titanium abutments and the hybrid abutment groups (p > 0.05) when comparing the different materials in the results of the static load applied to the fracture strengths of the samples. The fracture strengths difference between the titanium abutment groups and the zirconium abutment groups are statistically significant (p =