Endometrioma tanılı hastalarda endometrioma kist duvarı ve ötopik endometrium dokusunda endoglin m-rna ekspresyonunun belirlenmesi
Endometrial micro rna expression determination in endometrious diagnosed patients with endometrious cystle wall and eutopic endometrium
  1. Tez No: 482925
  2. Yazar: AYGUN AKBAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Endometriozis, reprodüktif yaştaki kadınların %10'unu etkileyen kronik ağrı ve infertiliteye neden olan yaygın bir jinekolojik hastalıktır. Endometriozis gelişimi ile ilgili büyük ölçüde kabul gören hipotez; retrograd menstrüasyon teorisidir. Dökülen endometrium dokusunun retrograd akımına ek olarak yeni kan damarları endometrial implantların gelişimi için gereklidir. Bu çalışmada endometrioma tanılı hastalarda ve endometriozis bulunmayan hastalarda ötopik ve ektopik endometriumda anjiogenik faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Bu prospektif randomize kontrollü çalışmada, endometrioma tanılı 35 hastanın ektopik ve ötopik endometriumunda ve kontrol grubu için seçilmiş 35 hastanın ötopik endometriumunda endoglin m RNA ekspresyonu RT-PCR yöntemi ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen her hastanın kişisel alışkanlıkları ve klinik özgeçmişleri gibi parametreler kaydedilmiştir. SONUÇLAR: Endometrioma tanılı hastaların ötopik endometriumlarında endoglin m RNA ekspresyonu hastaların ektopik dokularına göre ve endometriozisi olmayanlara göre anlamlı bir biçimde artmıştır. Endoglin m RNA ekspresyonu ile Endometrium fazları arasında korelasyon bulunamadı. TARTIŞMA: Ötopik endometriumdaki bu anjiogenik ajanlar endometriozis patogenezinde rol oynayabilirler. Endometriozis tanılı hastalarda endometriyal örnekleme ile bu ajanların tespiti bir tanı kriteri olabilir. ANAHTAR KELİMELER: ötopik endometrim, endoglin m RNA ekspresyon
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Endometriozis is a common gynaecological disease occuring about %10 of reproductive age women that cause cronic pelvic pain and infertility. One of the most widely accepted hypothesis with respect to the development of endometriosis is the retrograde menstruation theory. İn addition to the retrograde flow of exfoliated endometrium, new blood vessels essential for the survival of the endometrial implant. İn this study, we aim to evaluate angiogenic factors in ectopic and eutopic endometrium woman with endometriosis and without endometriosis. METHODS: İn this prospective randomized controlled trial endoglin m RNA expression were evaluated by RT-PCR metod in ectopic and eutopic endometrium of 35 patients with endometrioma and also in endometrium of 35 patients selected for the control group. Parameters such as personal habits and clinical profile were collected from each patient included in this study. RESULTS: Expression m RNA of endoglin was significantly higher in eutopic endometrium from woman with endometrioma than their ektopic endometrium and those from woman without endometriosis.We dedected that between endoglin mRNA expressıon and phases of endometrium were not correlation. CONCLUSİON: These angiogenic agents in the eutopic endometrium may be involved in the patogenesis of endometriosis. Presence these agents in endometrial sampling tissue may be a diagnostic criteria for women with endometriosis. KEY WORDS: eutopic endometrium, endoglin m RNA expression