Endometrioma tanılı hastalarda endometrioma kist duvarı ve ötopik endometrium dokusunda VEGF-A, FGF-2, VEGFR-2, CD105 (endoglin) düzeylerinin, periton sıvısı ve serum örneklerinde VEGF-A, demir, ferritin düzeylerinin belirlenmesi
Expression of VEGF-A, FGF-2, VEGFR-2, VD105 (endoglin) in endometrioma cyst tissue and eutopic endometrium tissue in patient with endometrioma ,determine serum and peritoneal fluid levels of VEGF-A, iron and ferritin
- Tez No: 435794
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Endometriozis, reprodüktif yaştaki kadınların %10'unu etkileyen kronik ağrı ve infertiliteye neden olan yaygın bir jinekolojik hastalıktır. Endometriozis gelişimi ile ilgili büyük ölçüde kabul gören hipotez; retrograd menstrüasyon teorisidir. Dökülen endometrium dokusunun retrograd akımına ek olarak yeni kan damarları endometrial implantların gelişimi için gereklidir. Bu çalışmada endometrioma tanılı hastalarda ve endometriozis bulunmayan hastalarda ötopik ve ektopik endometriumda, serum ve periton sıvılarında anjiogenik faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Bu prospektif randomize kontrollü çalışmada, endometrioma tanılı 33 hastanın ektopik ve ötopik endometriumunda ve kontrol grubu için seçilmiş 43 hastanın ötopik endometriumunda VEGF-A, VEGFR-2, FGF-2 ve endoglin ekspresyonu immunohistokimyasal boyama ile değerlendirildi. Periton sıvısı ve serum örneklerinde VEGF-A ELİSA (enzyme-linked immunosorbent assay ) yöntemi ile ölçüldü. Ayrıca periton sıvısında demir ve ferritin değerleri ölçüldü. Çalışmaya dahil edilen her hastanın kişisel alışkanlıkları ve klinik özgeçmişleri gibi parametreler kaydedilmiştir. SONUÇLAR: Endometrioma tanılı hastaların ötopik endometriumlarında endometriozisi olmayanlara göre VEGF-A, VEGFR-2 ve endoglin ekspresyonu anlamlı bir biçimde artmıştır. Buna rağmen serum ve periton sıvılarında VEGF-A düzeylerinde anlamlı artış saptanmamıştır. Ancak demir ve ferritin seviyesi periton sıvısında yüksek saptanmıştır. TARTIŞMA: Ötopik endometriumdaki bu anjiogenik ajanlar endometriozis patogenezinde rol oynayabilirler. Endometriozis tanılı hastalarda endometriyal örnekleme ile bu ajanların tespiti bir tanı kriteri olabilir. ANAHTAR KELİMELER: ötopik endometrim, VEGF-A, VEGFR-2, endoglin
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Endometriozis is a common gynaecological disease occuring about %10 of reproductive age women that cause cronic pelvic pain and infertility. One of the most widely accepted hypothesis with respect to the development of endometriosis is the retrograde menstruation theory. İn addition to the retrograde flow of exfoliated endometrium, new blood vessels essential for the survival of the endometrial implant. İn this study, we aim to evaluate angiogenic factors in ectopic and eutopic endometrium , in serum and peritoneal fluid from woman with endometriosis and without endometriosis. METHODS: İn this prospective randomized controlled trial VEGF-A, VEGFR-2, FGF-2 and endoglin expression were evaluated by immunohistochemical staining in ectopic and eutopic endometrium of 33 patients with endometrioma and also in endometrium of 43 patients selected for the control group. The VEGF-A concentration was measured in peritoneal fluid and serum by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Also in the peritoneal fluid iron and ferritin was measured. Parameters such as personal habits and clinical profile were collected from each patient included in this study. RESULTS: Expression of VEGF-A, VEGFR-2 and endoglin was significantly higher in eutopic endometrium from woman with endometrioma than those from woman without endometriosis. Despite this finding the mean VEGF-A levels were not significantly increased in serum and peritoneal fluid samples. But iron and ferrtirin was measured higher in peritoneal fluid. CONCLUSİON: These angiogenic agents in the eutopic endometrium may be involved in the patogenesis of endometriosis. Presence these agents in endometrial sampling tissue may be a diagnostic criteria for women with endometriosis. KEY WORDS: eutopic endometrium, VEGF-A, VEGFR-2, endoglin