Fokal nöbetlerde iktal elektroensefalografi paternlerinin çeşitliliği
Diversity of ictal electroencephalography patterns in focal seizures
- Tez No: 482924
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BAKLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı fokal epilepsi olgularının iktal skalp video- elektroensefalografi (v-EEG) verilerini değerlendirerek iktal paternlerdeki çeşitliliğin ve iktal olay süresince iktal elektrografik aktivitedeki dönüşümün bilinmesidir. Ayrıca cerrahi öncesi hazırlıkta iktal EEG ile birlikte interiktal EEG, nöbet semiyolojisi, beyin görüntüleme bulgularının epileptojenik odağı lokalize ve lateralize etme gücü ve aralarındaki uyumu değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Epilepsi polikliniğinde fokal epilepsi tanısı ile izlenen, Ocak 2015 - Haziran 2016 tarihleri arasında tanı, takip veya cerrahi öncesi hazırlık amacıyla Uyku Bozuklukları ve Epilepsi İzlem Merkezi'nde vEEG kaydı gerçekleştirilmiş 67 erişkin (>15 yaş) olgu alınmıştır. vEEG incelemesi esnasında fokal karakterde nöbet kayıtlanmış olan olgulara ait veriler iktal elektrografik patern çeşitliliği açısından görsel olarak analiz edilmiş ve iktal olaylar semiyolojik açıdan değerlendirilmiştir. Olguların interiktal EEG özellikleri ve beyin görüntüleme bulguları incelenmiştir. Bulgular: En sık iktal EEG başlangıç paternini (BP) ritmik olmayan – gruplandırılamayan aktivite (%29.3) oluştururken ikinci sıklıkta saptanan patern atenuasyon- düşük voltajlı hızlı aktivite (DVHA) (%28.5) idi. Geç anlamlı patern (GAP) olarak en fazla ritmik teta/alfa aktivitesi (61 nöbet-%68.5) saptandı. Başlangıç iktal EEG aktivitesi ile 61 nöbet (%25.2) ve 21 olgu (%31.4) lateralize; 64 nöbet (%26.4) ve 23 (%34.3) olgu lokalize edilebildi. Geç anlamlı patern ile birlikte değerlendirildiğinde ise lateralizasyon ve lokalizasyon oranları belirgin olarak arttı (nöbetlerin %53.7 si lateralize, %54.9 u lokalize edildi. 42 olgu (%62) lokalize ve lateralize edilebildi). Nöbetler farklı yöntemlerdeki sağ-sol lateralizasyon uyumu açısından karşılaştırıldı. İktal-interiktal EEG, semiyoloji-iktal EEG, MRG-iktal EEG ve MRG-semiyoloji arasında uyum vardı. Olgular sağ-sol lateralizasyonu açısından karşılaştırıldığında ise MRG-interiktal EEG ve MRG-iktal EEG arasında uyum yakalanırken; semiyoloji ile diğer yöntemlerin karşılaştırılmasında aynı uyum görülmedi. Sonuç: Fokal nöbet geçiren epilepsi hastalarında iktal EEG'de farklı paternler ortaya çıkar ve bunların bir kısmı nöbet odağının lokalizasyonu açısından anlamlıdır. Özellikle iktal EEG'de ortaya çıkan ilk değişiklikten sonra görülen geç anlamlı patern lokalizasyon ve lateralizasyon açısından önemlidir. Herhangi bir yönteme bir başkasını eklediğimizde odak lokalizasyon ve lateralizasyonunu saptama olasılığının arttığını gördük. Epileptojenik bölgenin doğru olarak belirlenmesi için invaziv tekniklerden önce uzun süreli video EEG izlemi ile hastanın skalp EEG özelliklerinin, semiyoloji ve MRG bulgularının birlikte değerlendirilmesinin pek çok hastada lateralizasyon ve lokalizasyon konusunda bilgi verdiği ve cerrahi için yol gösterici olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the ictal scalp video -electroencephalography (v-EEG) data of focal epilepsy cases and to identify the diversity in ictal patterns and the conversion in electrographic activity throughout the ictal process. Also we aimed to assess the seizure semiology, brain scanning findings' strength to localize and lateralize the epileptogenic focus during pre-surgery preparation as well as ictal-interictal EEG and the compatibility between all of them. Materials and Methods: In our study 67 adults (> 15 years of age) who were followed up in Dokuz Eylül University Medical Faculty Epilepsy Polyclinic and whose vEEG records were taken in The Sleep Disturbances and Epilepsy Monitoring Center in an attempt to perform diagnose, follow-up or pre-surgery preparation between January 2015 and June 2016 were enrolled. During vEEG examination data belonging to cases which was recorded focal seizures were analyzed visually in terms of diversity of ictal electrographic patterns and ictal events were evaluated semiologically. Subjects' interictal EEG characteristics and brain scanning findings were scrutinized. Results: The most common initial ictal EEG pattern was the nonrhythmic-nonclassified activity (29.3 %), followed by attenuation – low voltage fast activity (LVFA) (28.5 %). Rhythmic teta/alpha activity (61 seizures; 68.5 %) was most often detected as a late significant pattern (LSP). 61 seizures (25.2 %) and 21 cases (31.4 %) could be lateralized and 64 seizures (26.4 %) and 23 cases (34.3 %) could be localized with initial ictal EEG activity. When assessed together with LSP, lateralization and localization rates have increased markedly (53.7 % of seizures were lateralized and 54.9 % localized. 42 subjects [62 %] were localized and lateralized). Seizures were compared in terms of right-left lateralization compatibility within different methods. There was coherence between ictal-interictal EEG, semiology-ictal EEG, MRG-ictal EEG and MRG-semiology. When patients were compared in terms of right-left lateralization, there was compatibility between MRG-interictal EEG and MRG-ictal EEG, however same compatibility could not be found between semiology and other methods. Conclusion: In epilepsy patients who have undergone focal seizures different patterns appear in ictal EEG and some of them are significant in terms of localization of seizure focus. Especially, the LSP seen after the first alteration in ictal EEG is important in terms of localization and lateralization. We saw that the possibility of detecting the focus localization and lateralization has increased when another one was added to any method. In order to identify the epileptogenic region correctly, evaluating patient's scalp EEG features, semiologic and MRG findings together through long term video EEG monitoring prior to invasive techniques is thought to provide information related to lateralization and localization in a number of patients and would be guide for future surgery.