İki farklı implant markasının osstell ölçümleri ve klinik takibi
The osstell measurements and clinical follow-up of two different dental implants
- Tez No: 482933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE KOÇAK BÜYÜKDERE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İmplant destekli protezlerin başarılarını değerlendirmek için klinik ve radyografik bulgulardan yararlanılır. Çalışmamızda da bu parametreler kullanılarak, iki farklı implant markası ile yapılan sabit ve hareketli protetik restorasyonların 1 yıllık klinik başarısı değerlendirildi. Yetmiş dokuz hastada 2015 Ağustos ile 2016 Mart ayları arası yerleştirilen, implant üstü sabit ve hareketli protez dayanağı olarak kullanılan, 100 adet Nobel (Nobel Biocare AG, Göteborg, İsveç) ve 129 adet Straumann (Institut Straumann AG, Basel, İsviçre) toplam 229 implantın klinik ve radyografik verileri değerlendirildi. Protez öncesinde Osstell™ ISQ (Integration Diagnostics AB, Göteborg, İsveç) ile ölçümler yapıldı. İmplant etrafındaki kemik kaybı miktarı, sondalama derinliği, plak ve kanama indeksi skorları tespit edildi. Elde edilen ölçümler birbirleri ile karşılaştırılarak klinik ve radyografik değerlendirmeler yapıldı. İmplant uygulaması yapılan hastalarda OHIP-14 ve GOHAI anketleri ile memnuniyet düzeyleri belirlendi. Tüm bu verilerle implantların başarı ve sağ kalım değerlendirmeleri yapıldı. İmplant çevresinde, kemik kaybı ve yumuşak doku değişikliklerinde zamana bağlı anlamlı farklılıklar gözlendi. Bir implantta yaşanan üst yapı porselen kırığına bağlı olarak komplikasyon oranı %0,44'tü. İmplantların toplam sağ kalım oranı %100 ve başarı oranı %97,8'di. İmplantların kendi içindeki başarı oranları ise Nobel'de %98, Straumann'da %99,2'ydi. Bir yılın sonucunda her iki implant da klinik olarak başarılı bulundu.
Özet (Çeviri)
Clinical and radiographic results are used to evaluate the success of prosthesis which are supported with the implants. In this study the one year clinical success of the fixed and removable prosthesis supported with two different dental implants was assessed by using these parameters. Seventy nine patients who received 100 Nobel (Nobel Biocare AG, Gothenburg, Sweden) and 129 Straumann (Institute Straumann AG, Basel, Switzerland) a total number of 229 implants, between August 2015 and March 2016, rehabilitated with either fixed or removable prosthesis. The clinical and radiographic results of these prosthesis were evaluated. Osstell™ ISQ (Integration Diagnostics AB, Gothenburg, Sweden) measurements were performed before the prosthesis were placed. Marginal bone loss, probing depth, plaque and bleeding index scores around the implants were evaluated. All measurements, which were compared to each other evaluated using the clinical and radiographic results. OHIP-14 and GOHAI questionnaire were performed to find out the satisfaction of the patients who were treated with the implants. The success and survival rate of the implants were evaluated with all of these results. Marginal bone loss and soft tissue differences were significantly observed around the implants by the time. The complication rate, due to the chipping in one porcelain fused to metal restoration, was %0,44. Survival rate of the implants were %100 and success rate were %98,7 in the 1 year clinical follow-up. The success rate of the Nobel implants %98 and %99,2 for the Straumann implants. Both of two dental implants were clinically successful at the end of one year follow-up.